Obstrüktif uyku apne sendromu hastalarında zaman algısının sağlıklıgönüllülerle karşılaştırılması
Comparison of time perception in patients with obstructive sleepapnea syndrome and healthy volunteers
- Tez No: 811642
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SEMAİ BEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hayatın değişmez parçası uyku ve zamanın kesişiminde bulunan“Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) Hastalarında Zaman Algısının Sağlıklı Gönüllülerle Karşılaştırılması”çalışmamız, OUAS ve zaman algısı arasındaki ilişkiyi araştıran literatürdeki ilk çalışmadır. OUAS hastalarında zaman algısının değişeceğine dair hipotez literatürle desteklenen; sirkadiyen ritim modelleri ve zaman algısı modellerindeki ortak noktalar, uykunun ve uyku bozuklarının dikkat ve bellek üzerindeki etkisiyle dikkat ve belleğin zaman algısındaki rolü, dopaminerjik sistemin uyku ve zaman algısındaki rolü gibi bilgiler ışığında oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Uyku Polikliniğine başvuran ve mevcut semptomları sebebiyle Polisomnografi (PSG) kaydı yapılan 80 katılımcı Apne-Hipopne İndeksi (AHİ) değerlerine göre gruplara ayrılmıştır. 20 Ağır OUAS, 20 Orta OUAS, 20 Hafif OUAS tanılı ve tedavisiz gönüllü ve 20 sağlıklı gönüllü kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara Epworth Uykululuk Skalası, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Ardından katılımcılara zaman algısı testleri uygulanmıştır. Çalışmamızın zaman testlerinde Ritmik Motor Zamanlama Testinde OUAS tanısı alan grup ve kontrol grubu (n=20) arasında intertap interval 2000 ms açısından fark gözlendi (p = 0,011). Zaman Aralığı Tahmin Testinde OUAS tanısı alan grup ve kontrol grubu arasında Teta değerleri açısından fark gözlendi (p < 0,001). İkili karşılaştırmalarda kontrol grubu ve orta OUAS grubu arasında (p < 0,001), kontrol grubu ve ağır OUAS grubu arasında (p < 0,001), hafif OUAS grubu ve orta OUAS grubu arasında (p = 0,014), hafif OUAS grubu ve ağır OUAS grubu arasında (p < 0,001) anlamlı fark gözlendi. Sonuç olarak OUAS grubunun içsel saatinin daha yavaş çalıştığını destekler bulgular ortaya çıkmıştır. Bunun sebebinin, OUAS grubunda ortaya çıkan azalmış dikkate bağlı olabileceğini düşünmekteyiz. OUAS grubunda dikkatin azalmasıyla; pacemakerakümülatör arasındaki anahtar açık kalmaktadır. Bu sebeple pacemakerden çıkan atımlar akümülatöre ulaşamamaktadır. Akümülatörde daha az atım birikmektedir. Bu sebeple OUAS grubunda öznel zaman objektif zamandan daha kısa algılanmaktadır. Ayrıca OUAS grubunda, tekrarlayan hipoksemilerden etkilenen dopaminerjik nöronlara bağlı olarak içsel saatin, kontrol grubuna göre daha yavaş çalışması da ihtimal dahilindedir.
Özet (Çeviri)
Our study“Comparison of Time Perception in Patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) and Healthy Volunteers”, which is at the intersection of sleep and time, an inevitable part of life. It is the first study in the literature investigating the relationship between OSAS and time perception. Our hypothesis that the perception of time will change in OSAS patients is supported by the literature; The common points in circadian rhythm models and time perception models, the effect of sleep and sleep disorders on attention and memory, the role of attention and memory in time perception, the role of dopaminergic system in sleep and time perception were created in the light of information. Within the scope of the study, 80 participants who applied to Muğla Training and Research Hospital Neurology Clinic Sleep Outpatient clinis and were registered with Polysomnography (PSG) due to their current symptoms were divided into groups according to their Apnea-Hypopnea Index (AHI) values. 20 Severe OSAS, 20 Moderate OSAS, 20 Mild OSAS diagnosed and untreated volunteers and 20 healthy volunteers control group were included in the study. Epworth Sleepiness Scale, Beck Depression Inventory, and Beck Anxiety Inventory were administered to all participants. Then, time perception tests were applied to the participants. In the time tests of our study, a difference was observed between the group diagnosed with OSAS in the Rhythmic Motor Timing Test (n=60) and the control group (n=20) in terms of intertap interval 2000 ms (p = 0.011). In the Time Interval Estimation Test, a difference was observed between the group diagnosed with OSAS and the control group in terms of Theta values (p < 0.001). In pairwise comparisons, between control group and moderate OSAS group (p < 0.001), between control group and severe OSAS group (p < 0.001), between mild OSAS group and moderate OSAS group (p = 0.014), between mild OSAS group and severe OSAS group (p < 0.001) significant difference was observed. As a result, findings supporting that the OSAS group's internal clock works slower have emerged. We think that the reason for this may be due to the decreased attention in the OSAS group. With decreased attention in the OSAS group; The switch between pacemaker and accumulator remains open. For this reason, the beats from the pacemaker cannot reach the accumulator. Fewer pulses accumulate in the accumulator. For this reason, subjective time is perceived as shorter than objective time in the OSAS group. In addition, it is possible that the internal clock in the OSAS group works slower than the control group due to dopaminergic neurons affected by recurrent hypoxemia.