Gelir üzerinden alınan vergiler açısından bankacılık sektörü
- Tez No: 41208
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
“Gelir Üzerinden Alınan Vergiler Açısından Bankacılık Sektörü”adlı tez çalışmasının konusu; bankacılık sektöründe uygulama alam bulan vergileri ortaya koymak ve özel olarak banka İşletmeleri İle müşterilerinin elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden alınan gelir vergilerini ayrıntılı olarak incelemektir. Konunun işlenmesi sırasında, gelir vergileri ve bu vergilerin bankacılık sektörüne etkilerinin tarihsel gelişimi de ele alınacaktır. Çalışmanın son bölümünde konunun daha somut hale gelmesi için bankaların gerçek ve teorik vergi yükleri de ortaya konulacaktır. Tezde araştırma modeli olarak, bilgi edinmeye yönelik keşfedici bir araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma sırasında ihtiyaç duyulan verilerin büyük bir çoğunluğu literatür taraması sonucunda, bir kısmıda yetkili ve ilgili kişilerle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Tez çalışmasıyla elde edilen en önemli sonuç; son zamanda önemli değişiklikler geçirmiş olan vergi mevzuatı doğrultusunda, banka işletmelerinin ve banka müşterilerinin gelir üzerinden alman vergiler açısından taşımış oldukları yükümlülüklerin komple olarak görülebilir olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is“Banking Sector in The Terms of Taxes Recieved from Income”; to disclose the taxes that have the implementation in the banking sector and especially to examine in detail the tax incomes of the bank managements as well as the income of the customers. While working on the subject income taxes and the historical developments of effects of the said incomes on the banking sector will be dealt. In the conclusion of my work in order that the subject be concrete teoric of real tax burdens will be put forward. In the thesis, as the model of the research model that have the tendency of seeking knowledge is used. During the research most of the datas needed for the work Is obtained as a result of literature scanning and some part of it as the result of talks held by authoritives and concerned people. The most vital conclusion derived through the thesis tax legislation that have brought important developments recently; that the tax received from income from the bank managements and bank customers could be seen clearly.