The analysis of the works of Angela Carter: The Passion of New Eve and Wise Children through magical realism
Angela Carter'ın Yeni Havva'nın Tutkusu ve Bilge Çocuk romanlarının büyülü gerçekçilik aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 412115
  2. Yazar: ADALET EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada çağdaş İngiliz Edebiyatı'nda Büyülü Gerçekçilik adlı edebi akımın özellikleri araştırılmış ve bu doğrultuda İngiliz yazar Angela Carter tarafından yazılan The Passion of New Eve(Yeni Havva'nın Tutkusu) ve Wise Children(Bilge Çocuklar)adlı eserler ele alınmıştır. Her iki eser farklı ve ortak özellikleri ve edebiyattaki önemi açısından incelenmiştir. Çalışmada detaylı olarak incelenen konulardan bazıları şunlardır; karnaval ruhu, kişiler arası ilişkilerin etkileri, saklanan gerçeklerin açığa çıkışı ve zamanın gerektirdiği zorunlu değişiklikler.
Özet (Çeviri)
In this study, the aspects of the literary genre Magical Realism in English literature are researched and accordingly The Passion of New Eve and Wise Children, written by Angela Carter, are textually analyzed. The different and common aspects of these two novels and the importance of them in literature are scrutinized. Some points examined in detail are; the spirit of carnival, the effects of human relations, bringing out the truths and the unavoidable changes occurred during the time.