Çağdaş meal - tefsir analizleri: Recep İhsan Eliaçık - Mustafa Öztürk - Mustafa İslamoğlu örneği
Contemporary meal - tafsir analysis: The case of Recep İhsan Eli̇açık - Mustafa Öztürk - Mustafa İslamoğlu example
- Tez No: 412165
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada ülkemizde son yıllarda yazılmış, çağdaş - tefsirlerden üçünün çeşitli yönleriyle karşılaştırmalı analizi yapılmaktadır. Tezimiz şu bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölüm; Yazarların hayatları ve eserleri hakkında bilgiler. İkinci bölüm; Eserlerin tanıtımı ve eserler hakkında yapılan eleştiriler Üçüncü bölüm; Nesh, Kıssa, Mucize kavramları hakkında kısa bilgiler ve bu konuda yazılmış eserler. Dördüncü bölüm; Yazarların faydalandığı kaynaklar. Ekler kısmı; Eserlerden Örnekler Çağdaş Kur'an yorumlarından fazlaca etkilendikleri anlaşılan bu meallerin klasik tefsirleri de tamamen göz ardı etmedikleri görülmüştür. Kur'an'ın anlam ve ruhuna uygun, samimi yorumların yapıldığı eserler olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, three of modern Tafsirs recently written in Turkey are analyzed comparatively in various ways. The thesis is composed of the following chapters. The first chapter provides general information about the writers' biographies and works. The second chapter introduces the three Tafsirs and includes criticisms made against them. The third chapter presents brief information about Naskh, Parable, and Miracle and about studies written in these fields. The fourth chapter provides the references that the writers used. The Appendix presents samples from these works. These Tafsirs have obviously been influenced by Quran studies in the classical period and particularly by modern interpretations. To conclude, these Tafsirs are works that try to understand and interpret Quran in accordance with its gist.