Çözüm odaklı kısa süreli aile danışmanlığı kuramına dayalı olarak geliştirilen evlilik danışmanlığı programının çiftlerin evlilik uyumlarını artırmadaki etkisi
The effects of marital counseling program developed in accordance with solution focused brief family counseling theory in improving the marital adjustment of couples
- Tez No: 412189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu araştırmanın amacı, çözüm odaklı-kısa süreli aile danışmanlığı kuramına dayalı olarak geliştirilen evlilik danışmanlığı programının, çiftlerin evlilik uyumlarını arttırmadaki etkisini ve bu etkinin kalıcılığını incelemektir. Araştırma, yarı deneysel desen türünde tasarlanmış ve eşitlenmemiş kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunu, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve özel bir danışma merkezine başvuran sekiz evli çift oluşturmaktadır. Kontrol grubunu ise deney grubunun demografik özellikleri ile benzerlik gösteren ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden sekiz evli çift oluşturmaktadır. Araştırmada çiftlerin evlilik uyum düzeylerini belirlemek amacıyla Çiftler Uyum Ölçeği (ÇUÖ) kullanılmıştır. Deney grubuna, her biri 90 dakika süren, her bir çiftle ayrı ayrı altı oturumluk çözüm odaklı evlilik danışmanlığı programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Deney ve kontrol grubundan elde edilen öntest, sontest ve izleme testi verilerinin çözümlenmesinde Kovaryans Analizi, tekrarlı ölçümler için ANOVA, ilişkili ve ilişkisiz örneklem“t”testi istatistik tekniği kullanılmıştır. Analizler sonucunda, uygulanan çözüm odaklı evlilik danışmanlığı programının çiftlerin evlilik uyumunu arttırmada etkili olduğu ve bu etkinin de izleme testinde de devam ettiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve daha sonraki çalışmalara faydalı olabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of marital counseling program developed in accordance with Solution Focused Brief Family Therapy (SFBT) theory in improving the marital adjustment of couples and permanence of these effects. Semi-experimental texture type and unequaled control group model was used. Experiment group of the research is formed of 8 married couples who agreed to participate in research voluntarily and applied to a private therapy center. In the control group there are 8 married couples with similar demographical characteristics of the experimental group who accepted to participate to research voluntarily. Dyadic Adjustment Scale (DAS) was used in this study in order to determine the level of marital adjustment of couples. For each couple solution-focused couples therapy program of six sessions each lasting 90 minutes was applied for couples of experimental group. No treatment was applied to the control group. Covariance analysis was used in the analysis of pretest, posttest, and follow-up test with data obtained from experimental and control groups as well as ANOVA and related and unrelated sampling“t”test statistical techniques were used for repeated measures. According to the analysis results it was determined that the applied solution-focused marital therapy program has been effective in improving marital adjustment of couples and this effect has continued in follow up test as well. The findings are discussed within the framework of the related literature and some suggestions that may be useful for further studies are proposed.