Mine Söğüt'ün romanlarında halk kültürü unsurları
  1. Tez No: 412201
  2. Yazar: MERVE KIZILGÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ BORA HANÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada Mine Söğüt'ün romanları halk kültürü unsurları açısından incelenmiştir. İstanbul doğumlu olan Mine Söğüt, babasının mesleğinden dolayı birçok ilde bulunmuş ve bu illerin sözlü kültür ortamlarından etkilenmiştir. Etrafına bakan ve gördüklerinden beslenen bir yazar olduğunu belirten Mine Söğüt, duyduğu bir kelimenin, pencereden gördüğü manzaranın onu beslediğini belirterek romanlarının taslağını ortaya koymuştur. Bu taslağı besleyen en önemli kaynak halk ve halkın kültürüdür. Roman, hikâye, söyleşi, biyografi, tiyatro gibi birçok türde eser veren Mine Söğüt'ün, çalışmanın sınırları açısından, romanlarında yer alan halk kültürü unsurları, halk bilimi kadrolarına göre değerlendirilmiştir. Yazar, yaşanmış olayları fantastikle bütünleştiren ve gerçeği masalla harmanlayan dili ile romanlarını diğerlerinden farklı kılmıştır. Bu noktada yapılan çalışma, fantastik romanlarda halk kültürü unsurlarının nasıl kullanıldığının analizi biçimindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, novels of Mine Söğüt were reviewed with regards to elements of folk culture. Mine Söğüt, who was born in İstanbul, has occupied in different provinces due to her father's job and she has been affected with ambiance of oral culture of these provinces. Mine Söğüt, who states she is an author who looks about and fuels from some things she has seen, while stating a word she heard, the landscape seen through her window that fuels her, revealed the draft of her novels. The most important source that feeds this draft are folk and culture of it. Mine Söğüt has a lot of literary works in many different literary genres like novels, stories, interviews and biographies. Due to the boundries of work, elements of folk culture in the novels were evaluated according to folklore staff. The author makes her novels different from other novels with her own style that integrates truelife events with fantastic and blends the truth with fairytale. At this point, studies show the analysis of how to use elements of folk culture in fantastic fictions.