Todorov'un fantastik kuramı ışığında Mine Söğüt'ün Beş Sevim Apartmanı ve Şahbaz'ın Harikulâde Yılı 1979' adlı romanları
- Tez No: 789247
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Mine Söğüt'ün“Şahbaz'ın Harikulâde Yılı 1979”ve“Beş Sevim Apartmanı”romanlarının Todorov'un fantastik edebiyat kuramı ışığında incelenmesi amaçlanmıştır. İnceleme üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, edebiyatta fantastiğin tanımı yapılmaya çalışılmış, ilk uygulamaları üzerinde durulmuş ve nihayetinde Todorov'un fantastik edebiyat kuramı ana çizgileriyle özetlenmiştir. İkinci bölümde, önce Mine Söğüt'ün söz konusu romanlarının genel bilgileri ve ayrıntılı özetleri verilmiş, sonra da fantastik kuramı çerçevesinde yapısal değerlendirmelerine geçilmiştir. Üçüncü bölümde ise Söğüt'ün romanları bu kez işlevleri açısından ele alınmış ve bu işlevler üzerinde fantastik çıkarsamalarda bulunulmuştur. Sonuç bölümünde söz konusu romanların fantastik edebiyat kuramının bütün boyutlarıyla ilişkilendirilebilen unsurları ana çizgileriyle kısa kısa sıralanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze Mine Söğüt's novels“Şahbaz's Marvelous Year 1979”and“Beş Sevim Apartment”in the light of Todorov's theory of fantastic literature. The review consists of three parts. In the first chapter, the definition of fantasy in literature is tried to be made, its first applications are emphasized and finally Todorov's fantastic literary theory is summarized with its main lines. In the second part, first general information and detailed summaries of Mine Söğüt's novels are given, and then structural evaluations are made within the framework of fantastic theory. In the third chapter, Söğüt's novels are discussed in terms of their functions this time and fantastic inferences are made on these functions. In the conclusion part, the elements of the novels that can be associated with all dimensions of fantastic literature theory are briefly listed and evaluated with their main lines.