Sabahattin Ali'nin eserlerindeki halk bilimi unsurları
Folklore elements in the works of Sabahattin Ali
- Tez No: 412263
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Türk kültürünün geniş ve zengin özelliği dikkat çekicidir. Yüzyıllardır sözlü olan gelenek içinde Türk kültürü varlığını devam ettirmektedir. Halkın halk olabilmesi için, çeşitli meziyetlere sahip olması gerekir ki bunlardan en önemlisi ortak bir kültürdür. Halk kültürü için bir milletin asli unsuru demek yerinde olur. Sabahattin Ali'nin de içinden yaşadığı dönemlerde toplumun değerlerini, eserlerinde çok iyi yansıttığı görülmektedir. Yazdığı eserlerde toplumcu ve gerçekçi bir çerçeve çizen Sabahattin Ali, Anadolulu ve köylü olma ve bunun neticelerinden doğan sonuçları itinayla kaleme almıştır. Eserlerindeki akıcı bir üslup ve gerçekçi anlatımı ile Türk edebiyatında yer edinmiştir. Çalışmamızın konusu Sabahattin Ali'nin eserlerinde yer verdiği halk bilimi unsurlarıdır. Çalışmamızda, Sabahattin Ali'nin eserlerinde yer alan halk bilimi ve halk kültür unsurları, Türk halk kültüründe kullanılan şekilleriyle kıyaslanarak, benzer ve farklı yönleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The wide and rich feature of Turkish culture is noteworthy. For centuries the oral tradition in Turkish culture continues in existence. The common people to be interested in people's needs to have various merits that the most important is a common culture. Essential element of a nation for folk culture is mean. Sabahattin Ali's lived through periods of community values, too, reflect very well in his works can be seen. He also wrote works of the communal and realistic framework that draws Sabahattin Ali, anatolian and peasants as a result of being born of the results has written with care. In the Works with a streamlined style and realistic narration has positioned in Turkish literature. The subject of this study gave place Sabahattin Ali's works of folklore are the ingredients. In the study, Sabahattin Ali's works of folklore and cultural elements, by comparing with the shape used in the culture of the Turkish people, revealed similar and different aspects.