Savunma sanayii için problem temelli kavramsal teknoloji veritabanı model önerisi
Problem based technology database for defense industry – conceptual model proposal
  1. Tez No: 412287
  2. Yazar: UMUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL EVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknolojinin hızla geliştiği sektörlerin başında savunma sanayi gelmektedir. Bu sebeple yeni teknolojilerin ürünlere adapte edilmesi ve pazarlanabilmesi için savunma sanayi içinde her sektör kendi teknolojileri hakkındaki bilgileri doğru bir şekilde edinmeli ve analiz etmelidir. Bu sebeple bu çalışmada teknoloji, sektör ve sektöre yön verecek kritik bilgilerden teknoloji olgunluğunun belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada teknoloji yönetiminde kullanılmak üzere problem temelli kavramsal bir teknoloji veritabanı model önerisinde bulunulmuştur. Bu çalışmada öncelikle savunma sektörünün teknolojik gereksinimleri ve sektörde neden yeni bir teknoloji yönetimi aracına gerek duyulduğu anlatılmıştır. Önerilen veritabanı modeli, teknoloji değerlendirme sürecinde iyileştirmelere yol açacağından dolayı teknoloji yönetiminde bir karar verme aracı olan teknoloji olgunluk değerlendirme süreci ve teknoloji hazırlık düzeyi belirleme aracı detaylı olarak anlatılmıştır. Otomatik teknoloji olgunluk düzeyi belirleme işleminin yapılabilmesi için gerekli veri yapısının ne olduğu teknolojik bilgide olması gereken özelliklere bakılarak belirlenmiştir. Önerilen veritabanının literatürdeki teknoloji olgunluk düzeyi belirleme araçlarının tüm eleştirilerine cevap vermesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada problem temelli yapısıyla literatüre yeni girecek olan teknoloji veritabanının amaçları, gereksinimleri, yapısı ve faydaları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Teknoloji Veritabanı, Teknoloji Kırılım Ağacı, Problem Veritabanı, Teknoloji Olgunluk Aracı
Özet (Çeviri)
Defence industry is the top sector in which technology advances fastly. Therefore, for marketing and adapting new technologies into products, each sector in defence industry must obtain and analyse knowledge of their own technologies correctly. Because of that, in this work, it is focused on the technology, sector and critical knowledge which will guide the sector for assessing maturity of technology. In this work, a problem based conceptual technology database model proposal is provided for using in technology management. In this work, primarily what are explained are“what are technological requirements of the defence sector?”and“why new technology management tool is needed?”. Since suggested database model will make progress during technology assessment process which is a decision tool in technology management, technology readiness level tool is explained detailedly. In order to set automatic technology readiness level determination process, required data structure is determined by looking what are the necessary features of the tehcnological data. It is aimed to answer all the critiques for technology readiness level determination tool in litrature. In this work, goals, requirements, stucture and benefits of a problem based database which enters into the litrature newly are given detailedly. Keywords : Technology Database, Technology Breakdown Structure, Problem Oriented Database, Technology Maturity Too