Terörizmle mücadele kapsamında NATO'nun dönüşümü ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
The transformation of NATO concerning fight against terrorism and problems in practice
- Tez No: 412288
- Danışmanlar: DR. ÖMER FARUK CANTENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
21.Yüzyıl itibarıyla gücünü ulusal sınırların ötesine taşıyan ve bütün dünyayı etkileyebilme kapasitesine ulaşan terörizm, küresel politik sistem ve uluslararası toplum için en önemli güvenlik tehditlerinden birisidir. Özellikle 11 Eylül saldırılarıyla birlikte terörizmle mücadele hususu, diğer uluslararası organizasyonlar gibi NATO'nun da birinci gündem maddesi haline gelmiştir. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte yeni güvenlik ortamına kendisini uyarlayarak varlığını devam ettiren İttifak, terörizmle mücadele kapsamında askeri ve politik olarak iki yönlü bir dönüşüm sürecine girmiştir. Bu kapsamda durağan askeri kuvvet yapısından dinamik ve mobil bir yapıya kavuşan ve bu askeri teşkilatlanmayı destekleyecek politik bir yapı oluşturan NATO, terörizmle mücadelede daha etkili olmaya başlamıştır. Terörizmle mücadelede gerçekleşen olumlu sürece rağmen İttifak, terörizmin doğası, ABD ve Avrupalı müttefikler arasında mücadeleye yönelik politik ve askeri farklılıklar, genişleme süreci, NATO'nun karar alma sistemi gibi hususlardan dolayı uygulamada bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. NATO'nun terörizmle mücadele kapsamında yaşadığı dönüşümü inceleyen bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde terör, terörizm, uluslararası terörizm ve uluslararası terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemi ortaya konmuştur. İkinci bölümde, Soğuk Savaş dönemi NATO stratejileri, Soğuk Savaş sonrası dönemde NATO'nun gerekliliği üzerine tartışmalar ve İttifak'ın varlığını sürdürebilmesi ve bu dönemde terörizme karşı ilginin ne seviyede olduğu incelenmiştir. Üçüncü bölümde 11 Eylül saldırıları sonrasında terörizm etkisinde ortaya çıkan dönüşüm zorunluluğu ve bu kapsamda gerçekleşen askeri ve politik dönüşüm uygulamaları ifade edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, NATO'nun terörizmle mücadele kapsamında uygulamada karşılaştığı sorunlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism carrying its power onto beyond national borders and reaching the capacity of effecting the whole world with the 21st century, is one of the most important security threats to global political system and international community. Especially with the 9/11 attacks, the matter of figth against terrorism has reached to primary agenda topic of NATO like other international organizations. After the end of the Cold War the Alliance, continuing its existence by adapting itself to new security environment, has underwent a process of political and military two-way transformation within the concept of combating terrorism. Within this scope, reaching from a stable military structure to mobile and dynamic one and forming political framework which supports this military organization, NATO has got through to more misson-effective level in fight against terrorism. Despite the positive development process in combating terrorism, NATO encounters with some problems in practice. The nature of terrorism, political and military differences between the USA and European allies, enlargement process, NATO's decision-making system are among these problems. This study, scrutinizing the transformation of NATO concerning fight against terrorism in historical process, consists of four parts. In first part; terror, terrorism, international terrorism and the importance of international cooperation against international terrorism has remarked. In the second segment; NATO's Cold War strategies, debates on NATO's necesssity in the period after the Cold War and the Alliance's success of maintenance its existence and the relevance of NATO's to terrorism in that period has examined. In the third part; the necessity of NATO's transformation under the influence of terrorism and in this context the political and military transformation innovations has analyzed. In the fourth and last part, the problems that NATO faces in its struggle with terrorism has been debated.