Information and efficiency in debt restructuring offers
Borç yeniden yapılandırılması teklifinde bilgi ve verimlilik
  1. Tez No: 412328
  2. Yazar: ALEXANDR CAPSUC
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALP ENVER ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Borçlunun temerrüt riski olduğu durumda borcun yeniden yapılandırılması, borçlu ve onun alacaklıları arasında oynanan teklif oyununda bilgilerin önemini analiz eder. Bu oyunu, ihale teklif oyununa benzerlik içerisinde, borçlunun ilk turda bir teklif yaptığı ve alacaklıların kabul etmek veya reddetmek arasındaki seçimi ile iki aşamalı bir oyun olarak modelliyoruz. (Kısmi) borçlarının başarılı bir yeniden yapılandırılması, bu oyunun verimli sonucudur; bu sebeple şahsa ait bilginin teklif başarısını nasıl etkilediğini inceliyoruz. En başta tam bilgi ortamını inceliyoruz. Sonra alacaklıların oyunun sonucu hakkında özel bilgiye sahip olmasına izin veriyoruz. İhale teklifinin yanı sıra, borçlunun kendi alacaklılarını eksene getirme yeteneği, başarılı bir teklifi mümkün kılma ve alacaklılar arasında bedavacılık sorununu aşması için çok önemlidir. Tam bilgi ortamında, borçların yeniden yapılandırılması her zaman başarılı olmakta ve borçlunun yapabileceği optimum teklif, onun tüm varlıklarını tüm alacaklılar arasında eşit dağıtmasıdır. Özel bilgilerin varlığı denge sonucunun verimliliğini azaltır: Borçlu, alacaklıları teklifin başarı eksenine getiremiyor ve alacaklılar arasında bedavacılık sorunu yüzünden borç yeniden yapılandırmasının başarı olasılığı her zaman birden küçük olur. Temerrüt kaybı düşük olduğunda, borçlu için en düşük (sıfır) teklifi yapmak en uygunudur. Kayıp yüksek olduğunda, sıfırdan farklı bir teklif sunmak başarılı borç yeniden yapılandırılmasına pozitif bir olasılık sağlamak için optimal olabilir.
Özet (Çeviri)
The present study analyzes the importance of information in the debt restructuring offer game played between the debtor and her creditors in the presence of the default risk of the debtor. We model it in resemblance with the tender offer game as a two-stage game, with the debtor making an offer in the first round and the creditors choosing to accept or to reject the offer, in the second. A successful (partial) debt restructuring is the efficient outcome of such a game; thereby we examine how private information affects the success of the offer. We first analyze the perfect information case, and then allow creditors to have some private information about the outcome of the game. As well as in the tender offer, ability of the debtor to make her creditors pivotal is crucial to overcome the free-rider problem between the creditors, thus making a successful offer possible. In the perfect information case debt restructuring is always successful and the optimal offer that the debtor can make is to distribute all her assets equally between all creditors. The existence of private information reduces the efficiency of the equilibrium outcome: the Debtor cannot make creditors pivotal to the success of the offer and the probability of a successful debt restructuring is always bounded away from one, because of the free-rider problem. When the loss of default is low, it is optimal for the Debtor to make a minimal (zero) offer and to default. When the loss is high, it may be optimal to ensure a positive probability of successful debt restructuring by offering a non-zero offer.