İkibin sonrası sinemalarda gösterilen çizgi filmlerin okul öncesinde kazandırılması gereken değerler açısından incelenmesi
To investigate the cartoon movies released between 2001-2012 and became the most watched movie and to analyse them in terms of unesco living values educational programme
  1. Tez No: 412431
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, 2001 ile 2012 yılları arasında sinemalarda gösterime giren ve izlenme oranlarına bakıp en çok izlenen çizgi filmlerin belirleyerek Unesco'nun hazırladığı Yaşayan Değerler Eğitim Programı açısından incelemektir. Hem en çok izlenen film yoluyla çocuklar için hangi değerlerin işlendiğini araştırmak, hem de değerlerin çizgi filmlerde mutlaka verildiğinden hareket eden çalışmamız, çizgi filmler yoluyla çocuklara günümüz dünyasının egemen ideolojilerini ve değerlerini vererek yeniden inşa edildiği ve burada popüler kültür içinde bir yer edinerek çocukları etkilediğini savlamaktadır. Örneklem olarak, özellikle 2001 ile 2012 yılları arasında gösterime giren ve en çok izlenen çizgi filmler içinden yıllara göre en çok izlenen seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to investigate the cartoon movies released between 2001-2012 and became the most watched movie and to analyse them in terms of UNESCO Living Values Educational Programme. Our study, which both aims to investigate which values are treated for children in cartoon movies and uses the base that those values are certainly emposed to children, claims that ideologies and values of today's world are being rebuilt and being a part of popular culture, thus they affect children. The cartoon movies, which are released especially between 2001-2012 and became the most watched movie by years, have been chosen as sample.