İkibinli yıllar sonrası KKTC Türkiye ilişkileri farklılaşmalar ve uzlaşmalar
The Differentiations and Reconciliations in the Relationship between Turkish Republic of Northern Cyprus and Turkey post 2000's
- Tez No: 524969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma içinde öncelikle Kıbrıs'ın tarihçesi ada da, yönetimsel dönemler. Zürih ve Londra antlaşmaları sonrasında Kıbrıs cumhuriyeti, Barış hareketi öncesi dönem ve harekatın ardından Türk federe devleti KKTC ve ikibin yılına kadarki siyasi gelişmeler değerlendirilmiştir. Daha sonraki bölümlerde ise ikibin sonrası ve özellikle dönemim Ak parti iktidarı ve onun siyasal yansımaları ile ada da yönetimde bulunan Mehmet Ali Talat, Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı dönemleri değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
İn the first part of this work the following topics were examined: the history of Cyprus administrative periods,Cyprus Republic following Zurich and London treaties Turkish federal state post Cyprus peace operation and previous area as well as TRNC and politıcal developments until 2000's ın the following parts, post 2000's with a particular focus on justice and development party (Ak parti ) governments and their political repercussions along with TRNC administrations of Mehmet Ali Talat, Derviş Eroğlu, Mustafa Akıncı periods were analysed in order to investigate the differentiations and reconciliation in the relationship between Turkey TRNC.