Elektif cerrahi geçirecek infantlarda sugammadeks ve neostigminin anesteziden derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Sugammadex versus neostigmine reversal of rocuronium induced neuromuscular blockade in infants
  1. Tez No: 412441
  2. Yazar: HAKAN ABANOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BARIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son zamanlarda, klinsyenler ilacı endikasyon dışı olarak başarılı bir şekilde kullanıyor olsa bile miad yenidoğanlarda veya küçük infantlarda sugammadeks kullanımına dair öneri bulunmamaktadır. Biz, infantlarda elektif cerrahi operasyonlarda uygulanan nöromuskuler blokajın geri çevirilmesinde neostigminin ve sugammadeks in etkinsini karşılaştırılmak amacıyla bu çalışmayı hazırladık. Bu prospektif çalışmada 1-12 ay arası, elektif cerrahi yapılacak 50 çocuk hasta, nöromuskuler blok geri çenrilmesi için sugammadeks (grup S) ve neostigmin (grup N) verilmek üzere randomize belirlendi. Nöromuskuler blokaj 0.6 mg/kg rokuronyum ile yapıldı ve TOF ile monitörize edildi. TOF yanıtı 0 olduğunda entübasyon yapıldı. T2 yeniden belirdiğinde 0.15 mg/kg rokuronyum uygulandı ve son uygulanan rokuronyum dozu kayıt edildi. Prosedür sonunda, TOF'ta 2 yanıtı alındığında, S grubundaki hastalara (n:25) 2mg/kg sugammadeks, N grubundaki hastalara (n:25) 20 mcg/kg atropin ile birlikte 40 mcg/kg neostigmin intravenöz olarak uygulandı. Ekstübasyon zamanı (nöromuskuler blokajın geri çevrilmesinden ekstübasyona kadar geçen süre), TOF>0.9 olana kadar geçen süre ve olası komplikasyonlar kaydedildi. SPSS 20.0 ile İstatistiksel analiz, gerektiğinde bağımsız örnekler için Student's T test ve chi-square test kullanılarak yapıldı.Gruplar demografik veriler açısından benzerdi (yaş, kilo, cerrahi süre, kullanılan roküronyum dozu ve gevşeme etkileri) TOF 0.9 süresi, Grup S ve Grup N için, sırasıyla 155.08±33.58 ve 333.96±70.97 idi (p0.05. Elektif cerrahi uygulanan infantlarda, daha büyük çocuklarda olduğu gibi, Sugammadeks 2mg/kg, neostigmine göre daha kısa zamanda anesteziden derlenme sağlar.
Özet (Çeviri)
Currently, there are no recommendations to use sugammadex in full-term neonates or young infants even though clinicians have succesfullly used the drug off-label for this small age group. The aim of this study was to compare the efficacy of sugammadex and neostigmine on reversing neuromuscular blockade in infants undergoing elective surgical procedures. Fifty pediatric patients, aged 1–12 months, undergoing elective surgery, were randomly assigned to receive sugammadex (group S) or neostigmine (group N) for neuromuscular revarsal in this prospective study. Neuromuscular blockade was achieved with 0.6 mg/kg rocuronium and monitorized with train-of-four.If TOF responses was achieved 0, intubation was performed. When T2 reappeared 0.15 mg/kg rocuronium was administered, and the time of the last rocuronium dose was recorded. At the end of the procedure, patients in Group S (n=25) received 2 mg/kg sugammadex or patients in group N (n=25) received 40 mcg/kg neostigmine with 20 mc/kg atropine intravenously when TOF achieved 2 responses. Extubation time (time from the reversal of neuromuscular blockade to extubation), time to reach train-of-four>0.9, and probable complications were recorded. Statistical analysis with SPSS 20.0, using Student's T test for independent samples and chi-square test when necessary. Groups were similar in terms of demographic data (age, weight, length of surgery, dose of rocuronium used, and relaxing effects). Time of TOF to 0.9 was 155.08±33.58 and 333.96±70.97 sec in groups S and N, respectively (p0.05. Sugammadex 2 mg/kg provides shorter recovery time than neostigmine in infants undergoing elective surgical in older children.