Farklı kök kanalı doldurma yöntemlerinin kanal duvarlarına adaptasyonu ve dentin kanallarına penetrasyon özelliklerinin konfokal lazer mikroskopta değerlendirilmesi
- Tez No: 412471
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, dört farklı kök kanalı doldurma yönteminin, kanal patının dentin kanallarına penetrasyonu ve güta-perka/kanal patı oranı üzerindeki etkilerinin CLSM yardımıyla karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda 50 adet çekilmiş maksiller santral insan dişi kullanılmıştır. Örnek dişler, Protaper Ni-Ti döner alet sistemi ile şekillendirilmiştir. Şekillendirmeyi takiben smear tabakasını uzaklaştırılmıştır. Örnekler 10 ar dişten oluşan 5 gruba ayrılmıştır; Grup 1, devamlı ısı ile kondansasyon; Grup 2, lateral kondansasyon; Grup 3, tek kon; Grup 4, Termafil®; Grup 5, negatif kontrol grup. Kanal patı olarak, içine Rhodamine B (%0.1) boyası katılan AH26 kullanılmıştır. 37°C'de %100 nemli ortamda 7 gün bekletilen örnek dişler, kök ucundan 3 ,6 ve 10 mm uzaklıktan olacak şekilde 1 mm'lik diskler halinde kesilmiştir. İncelemeler x10 büyütme ile yapılmıştır. Her üç seviyede de kanal patının dentin kanallarına penetrasyon miktarları ve GP/KP oranları ölçülmüştür. Yapılan değerlendirmede kullanılan kanal dolum tekniğinin kanal patının dentin kanallarına penetrasyonu üzerinde önemli etkisinin olmadığı saptanmıştır. En yetersiz sonuçlar tek kon tekniğinde elde edilmiştir. Lateral kondansasyon, devamlı ısı ile kondansasyon ve Termafil® teknikleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. GP/KP oranı yönünden yapılan değerlendirmede ise kullanılan kanal doldurma tekniği sonuçları anlamlı bir şekilde etkilemekte olup en başarılıdan başlayarak sırasıyla Termafil®, devamlı ısı ile kondansasyon, lateral kondansasyon ve tek kon tekniği olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the penetration of an endodontic sealer into dentin tubules and gutta-percha/sealer ratio after four obturation techniques by confocal laser scanning microscopy (CLSM). In this study recently extracted 50 human maxillary central incisor teeth were used. All teeth were prepared with Protaper Ni-Ti rotary, until F5 file. After preperation, smear layer was removed. Five groups with 10 teeth in each were generated; Group 1, continuous wave condensation ; Group 2, lateral condensation; Group 3, single cone; Group 4, Termafill®; Group 5, negative control group. Thereafter, they were filled with an epoxy-resin sealer (AH26) mixed with Rhodamine B dye (%0.1 proportion). Teeth are awaited in 37° with 100% moistured environment for 7 days and then roots were sectioned 1 mm slice of 3, 6 and 10 mm from the apex. Specimens were photographed under ×10 magnification. Average gutta-percha/sealer ratio and depth of dentinal tubule penetration were determined 3, 6 and 10 mm levels. Data were analysed statistically for effect of obturation technique and level of section on the depth and distirubition of tubule penetration and gutta-percha/sealer ratio.Sealer penetraion was deeper and more frequent at 10 mm than at the 6mm and 3 mm for all obturation technique. Penetration was not significantly affected by obturation techniques except single master cone tecnique. Single cone technique demonstrated the lowest sealer penetration at all levels. However, sealer thickness was strongly dependent on obturation technique. Termafill® demostrated superior GP ratio followed by continuous wave condensation, lateral condensation and single cone.