Sürrenalektomi yapılan hastaların klinik, onkolojik, fonksiyonel ve cerrahi sonuçları
Clinical, oncological, functional and surgical outcomes of patients who underwent adrenalectomy
  1. Tez No: 412505
  2. Yazar: ÜNSAL EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SİNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Amaç: Sürrenal kitleler sıklıkla benign ve nadir olarak da maligndirler. Fonksiyonel ve non-fonksiyonel olabilirler. Bu kitlelerin tedavisi açık ve laparoskopik sürrenalektomi ile küratif şekilde yapılabilmektedir. Bu çalışmamızın amacı kliniğimizde sürrenalektomi yapılmış hastaların klinik, onkolojik, fonksiyonel ve cerrahi sonuçlarını sunmaktadır. Materyal ve Metod: Ocak 2005 – Haziran 2015 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Üroloji kliniğinde sürrenalektomi yapılmış 88 hasta datası retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, radyolojik tanı yöntemleri, başvuru semptomları, idrar ve serum labaratuar bulguları değerlendirildi. Hastaların operasyon tipleri eksize edilen kitlelerin histopatolojik tanıları, kitle boyutları, VKİ leri, ASA skorları, operasyon süreleri, kanama miktarları ve hospitalizasyon süreleri kaydedildi. Bu parametreler açık cerrahi ile laparoskopik adrenalektomi yapılan hastalar ve fonksiyonel kitlesi olan ve olmayan hastalar arasında Bulgular: Sürrenalektomi yapılan 88 hastanın 59'u (% 67) kadın 29'u (% 33) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 47,9 (std±12,14) saptandı. 88 hastadan 91 kitle ( 3 hastada bilateral kitle eksizyonu yapıldı) eksize edildi. Kitlelerin 81'i benign, 10'u malign idi. 91 kitlenin 60'ı fonksiyonel iken 31'i non-fonksiyonel idi. Bu iki grup arasında yaş, ASA skoru, operasyon süresi ve hospitalizasyon süresi açısından fark saptanmamış iken kanama miktarı ve kitle boyutları arasında non-fonksiyonel grup aleyhine istatiki fark saptandı (p=0,007; p=0,0004). Sonuç: Saptanmış adrenal kitlelerde mutlaka hormonal değerlendirme yapılmalıdır. Cerrahi yönteme kitlenin boyutu, malignite şüphesinin varlığı ve hastanın eşlik eden komorbiditelerine göre karar verilmelidir. Her iki yöntemde güvenilir olmakla birlikte kitle boyutunun artışının komplikasyonları ( kanama miktarı) arttırabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Adrenal masses are often benign and rarely malignant. Also they may be functional or non- functional. Treatment of these groups can be done curatively with open and laparoscopic adrenalectomy. The aim of this study is to analyse functional, oncologic and surgical outcomes who underwent adrenalectomy at our Materials and Method: 88 patients who underwent open and laparoscopic adrenalectomy in urology clinic at Gazi University were evaluated retrospectively between the date of january 2005 and june 2015. Patients were examined with their age, sex, symptoms, radiological screening techniques and laboratory findings of serum and urine. Types of operation, hisypatological diagnosis, BMI, ASA score, tumor size, amount of bleeding, operation and hospitalization time were analyzed. These parameters were compared between open - laparoscopic adrenalectomy and functional, non-functional adrenal masses. Results: A total of 88 patients with adrenal tumors were analyzed, including 29 (33 %) men and 59 (67 %) women with an overall mean age 47,9±12,14. 91 mass was excised from 88 patients. 89 % (81) of lesions were benign and 11 % (10) were malignant. While 66% (60) of tumors were functional , 34% (31) were non- functional. The age, sex, BMI, ASA score operation and hospitalization time were not significantly different in the cases among the analysed groups of patients, where as amount of bleeding and tumor size was higher for non-functional adrenal masses, wich were statistically significant (p=0,007; p=0,0004). Conclusion: Hormonal evaluation should be performed on adrenal masses. We should decide the operation technique acording to the tumor size, precense of alignancy suspicion and concomitant comorbidities of patients. Both of techniques are safe and technically feasible procedure in the treatment of functional and non-functional adrenal tumors. Where as higher tumor size may increase complication especially bleeding , shouldn't be forgotten.