Laparaskopik sürrenalektomi sonuçları ile açık sürrenalektomilerin karşılaştırılması
The comparison of the results of laparoscopic surrenalectomy and open surrenalectomy
  1. Tez No: 689532
  2. Yazar: ONUR DÜLGEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HACIYANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: İlk olarak 1992 yılında başarılı bir şekilde gerçekleştirilen Laparaskopik Adrenalektomi; benign adrenal hastalıklarda ilk tercih edilen yöntem olmaktadır. Bizim bu çalışmada amacımız; hastanemiz genel cerrahi kliniğinde yapılan laparaskopik ve açık sürrenalektomilerin postoperatif sonuçlarını karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemizde 2006 Ağustos-2012 Aralık tarihleri arasında genel cerrahi kliniğinde sürrenal kitle nedeni adrenalektomi uygulanmış hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, tümör boyutu ve lokalizasyon gibi demografik özellikleri incelendi. Preoperatif klinik, radyolojik ve biyokimyasal özelliklerine göre operasyon endikasyonları gruplandırıldı. Operasyon cinsi (lateral transperitoneal laparaskopik veya açık) , operasyonda kullanılan insizyon(median, subkostal, paramedian), operasyon süreleri , postoperatif hastanede kalış süresi, postoperatif komplikasyon ve patoloji sonuçları incelendi. BULGULAR: Retrospektif olarak incelenen tarih aralığında 106 hastaya unilateral sürrenalektomi uygulandı. Opere edilen hastaların 80' ine (%75,4) açık cerrahi , 26' sına (%24,6) ise laparaskopik lateral transperitoneal sürrenalektomi uygulanmıştır. Açık cerrahi uygulanan 80 hastanın 61'inde (% 82,4) subkostal , 17'sinde (% 22,9) median ve 2'sinde (% 2,7)paramedian insizyon kullanıldığı görüldü. Herhangi bir mortaliteye rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
AIM: Laparoscopic adrenalectomy, which was performed successfully for the first time in 1992, has become the preferred method in adrenal surgery especially in benign adrenal diseases. In this study, our aim is to compare the postoperative results of laparoscopic and open surrenalectomies performed in the general surgery clinic of our hospital. METHODS: The records of the patients who were operated in our hospital due to a surrenal mass between August, 2006 and December, 2012 have been retrospectively examined. Demographic characteristics of the patients, such as age, sex, the size and location of tumor have been studied. Surgical indications were classified in terms of their radiologic and biochemical investigations. Type of the surgery ( lateral transperitoneal laparoscopic or open), the incision used in these surgeries (midline, subcoastal and paramedian), the length of operation, the length of hospital stay, postoperative complications and the final pathology results were all examined. RESULTS: During the afformentioned period, unilateral surrenalectomy was performed on 106 patients. Eighty of these patients (%75,4) were operated by open surgery and 26 of them (%24,6) were operated by lateral transperitoneal laparoscopic surgery. Subcostal incision was used 61 of 80 patients (% 82,4), whereas 17 patients (% 22,9) were operated by midline incision and 2(% 2,7) were by paramedian incision. No mortality was encountered.