Kanonik korelasyon ve açıklanmış varyans oranı istatistiklerini optimum yapan faktörlerin Bornova Anadolu Lisesi öğrencilerinin başarı düzeylerinin tahminlenmesinde kullanılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 41260
  2. Yazar: ÖZNUR İŞÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
V. ÖZET İki doğrusal bileşen arasında en yüksek korelasyon olarak elde edilen kanonik korelasyon, doğal olarak bu iki faktör arasındaki ilişkinin ölçüsüdür ve bu faktörlerin yorumlanmasında çok önemli rol oynar. Stewart ve Love (1968) tarafından ortalama açıklanmış varyans indeksi (redundancy Index) olarak ileri sürülen istatistik dikkate alındığında, bazı durumlarda bu faktörler arasındaki kanonik korelasyon çok yüksek olmasına rağmen, ortalama açıklanmış varyans istatistiğinin çok düşük olabileceği diğer bir ifadeyle de bu faktörlerin elde edildikleri setleri temsil edebilme gücünün çok zayıf olabileceği görülmektedir. Örneğin, Xn kanonik korelasyonu oldukça yüksek olmasına rağmen, vTx2 kanonik faktörü x2 setindeki varyasyonun çok küçük bir kısmını açıklıyor olabilir. Gerçekte bu güçlükler kanonik korelasyon analizinin yapısal korelasyonlar üzerinde dur mamasından kaynaklanmaktadır ve faktörlerin yorumlanmasında güçlüklere neden olmak tadır, (Wollenberg, 1977). Halbuki en yüksek korelasyonlu olarak elde edilen bu faktörlere bir setteki değişkenlerin ne derece katkıda bulunduğunun bilinmesi gerçekten önemlidir. Bu da yapısal korelasyonların belirlenmesini gerektirir. Bu çalışmada kanonik korelasyon analizi, kanonik açıklama analizi ve diğer çok değişkenli yöntemlerle ilişkileri açık bir şekilde gösterilmiştir. Wollenberg'in ortalama açıklanmış varyans metodu 9x9 korelasyon matrisi üzerinde bir uygulaması verilmiştir. Kanonik korelasyon analizi ve kanonik açıklama analazi uygulaması için GENST- KAT istatistiksel paket programı yardımıyla bir bilgisayar programı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In reality, canonical correlation is not the measure of interrelationships between the two sets of variables, but it is the measure of relationships between canonical factors, de rived from the two sets. They, of course, play an important role in the interpretation of these factors. These factors may not have explanatory power for the sets they represent, Stewart and Love (1968). When structural correlations (correlations between variables of one set and its factors) are very low, the amount of the variation of the variables explained by these factors will also be very low. But, on the other hand, there may be a very high canonical correlation between these two important canonical factors. For example, the first canonical factor v^ x2 may be explaning a very low amount of the variation in the x2 set, while the first canonical correlation Xu is very high. The same situation may be the case for the first canonical factor of the Xj set, w^Xj. In fact, these difficulties stem from the fact that canonical correlation analysis does not take structural correlations into account. This may lead the researcher to difficulties in the interpretation of the cononical analysis results, Wollenberg (1977). In fact, it is very important to know to what extent the variables in their set contribute to these factors which are obtained in such a way that they have the highest possible correlation. These processes require the determination of structural correlations. In this study, canonical correlation analysis, redundancy analysis and its relation ships with some other multivariate statistical methods have been presented in de- tailiunally, applications of the two techniques on the data obtained from 150 Bornova Anadolu Highschool Pupils and two GENSTAT programs performing these techniques have been introduced. IV