Ekstrakorporeal şok dalga litotiripsi öncesi ve sonrası böbreklerin difüzyon MRG ve renal doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Assessment of effects of extracorporeal shock wave li̇thotri̇psy on ki̇dneys wi̇th color doppler ultrasonography and di̇ffusi̇on wei̇ghted MRİ
  1. Tez No: 412609
  2. Yazar: MERVE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARADELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Böbrek taşı sebebiyle ESWL uygulanan hastalarda, bu tedavinin; tedavi edilen böbrek ve tedavi edilmeyen karşı böbrek üzerindeki etkilerinin renkli Doppler ultrasonografi ve difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi. Bu prospektif çalışmaya Mart 2013 ile Haziran 2015 tarihleri arasında hastanemizde ESWL tedavisi yapılan böbrek taşı olan 18 hasta (8 kadın, 10 erkek; yaş ortalaması 40,56 ±11,5) dahil edildi. Her iki böbrekte ESWL öncesi ve sonrası renkli Doppler ultrasonografi ile rezistif indeks (Rİ) değerleri ölçüldü. Düşük (0, 50,100, 200 s/mm2) ve yüksek (0,400, 600, 1000 s/mm2) b değerleri kullanılarak DAG ve ADC haritaları elde edildi. Her iki böbrek korteks ve kortikomedüller bölge üst, orta ve alt bölgelerden ADC değerleri ölçüldü. Tedavi öncesi ve sonrası her iki böbrekteki Rİ ve ADC değerlerindeki değişiklikler değerlendirildi ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
To evaluate the effects of ESWL on both ipsilateral and contralateral kidneys by using color Doppler Ultrasonography (US) and diffusion weighted magnetic resonance imaging. This prospective study included 18 patients with nephrolithiasis (8 females, 10 males; average age: 40.56±11,5 years) who underwent ESWL between March 2013 and June 2015 in our hospital. Resistive index (RI) values of both kidneys of every patient were measured with color Doppler US, before and after ESWL. ADC maps were formed by using low (0, 50, 100, 200 s/mm2) and high (0,400, 600, 1000 s/mm2) b values. The cortical and corticomedullary ADC values of the kidneys were measured separately at superior, middle and inferior parts of both kidneys. Differences between pre- and post-treatment RI and ADC values were evaluated and compared on both the treated and untreated kidneys.