Anadolu mandalarında peroksizom proliferatör aktive edici reseptör-koaktivatör 1 alfa (PPARGC1A) genindeki polimorfizmin belirlenmesi
Determination of the polymorphism in the peroxysome proliferator activated receptor coactivator-1 gene (PPARGC1A) in anatolian water buffaloes
- Tez No: 412639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Veteriner Hekimliği, Medical Biology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar koşullarında yetiştirilen Anadolu mandalarında PPARCG1A genindeki polimorfizmin, süt verimi ve sütteki yağ oranı üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 200 mandadan alınan kan örnekleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre PPARGC1A geninin 8. ekzonunda 1599A>T pozisyonunda SNP tespit edilmiştir. Bu polimorfizmin, protein amino asit dizilimini ve dolayısıyla protein sentezini ve protein fonksiyonunu etkileyeceği düşünülmektedir. Söz konusu olan durumun mandalardaki süt verimi ve sütteki yağ oranı ile ilişkili olabileceği tahmin edilmektedir. Sonuç olarak, inekler üzerine yapılan araştırmalardan yararlanılarak PPARGC1A geninin süt verimi ve süt kalitesi ile ilgili olduğu bilinmektedir. Ancak mandalarda bu genle alakalı kısıtlı çalışma olması nedeniyle sonuçlarımızı destekleyecek güçlü belgeler bulunamamıştır. Mandaları konu alan bu ve benzer konularda çalışmaların arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the PPARGC1A polymorphism in Anatolian water buffaloes, and determine the effect on milk yield and milk fat ratios. 200 blood samples were used for investigation. According to the results of our study, one SNP located at the c.1599A>T on the 8. exon of PPARGC1A gene was found. It is supposed that, this polymorphism may impress protein synthesis and function via the change in amino acid sequencing. This polymorphism may affect the milk yield and fat ratio for buffaloes. As a result, the relation of the PPARGC1A polymorphism and the milk quality is known from the previous dairy cattle studies. But, there is a limited research related with water buffaloes so it is hard to find clear evidences supporting our results. Further studies about the polymorphism encountered in the study would be useful in the water buffaloes.