Üniversitelerde görev yapan akademik ve idari personelin fiziksel aktivitelere katılmalarının zaman yönetimi açısından ilişkisinin araştırılması
Working in universities of academic and participation in the investigation of relationship in terms of time management employees to physical activity
- Tez No: 412649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversitelerde görev yapan akademik ve idari personelin fiziksel aktivite düzeyleri ile zaman yönetimi davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve fiziksel aktivite düzeyleri ile zaman yönetimi davranışlarındaki cinsiyet, yaş ve kadro farklılıklarının ortaya konmasıdır. Yapılan bu araştırmaya, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde çalışan 175 akademik personel ile 225 idari personel olmak üzere toplamda 400 personel katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Britton ve Tesser(1991) tarafından geliştirilen ve ülkemiz için uyarlaması, geçerlik ve güvenirliliği Koçak ve Alay(2002) tarafından yapılan 'Zaman Yönetimi Envanteri' ZYE ile Karaca ve arkadaşları tarafından geliştirilen Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi“FADA”kullanılmıştır. İstatistik testlerin yapılmasında Windows SPSS 21.0 İstatistik programı kullanılmış, gruplara ait tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, verilerin karşılaştırılmasında, t-testi, ANOVA testleri yapılmıştır. Değişkenler arasındaki farklılıklar için ise ikinci seviye testi olarak Tukey's HSD testi uygulanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda yaş faktörü ile zaman planlaması, zaman harcattırıcılar, arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Görev kadrosu faktöründe ise zaman planlamasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analysing physical activity participation and time management corelation for the academic and administrational staff working at universities. In this research, total of 400 staff, consisting; 175 academic staff; 225 administrational staff have participated. As data gathering tool , 'Time Management Scale' which has been developed by Britton and Tesser (1991) , validity and the reliability of the adaptation of it to Turkey was proved by Koçak and Alay (2002) and Physical Activity Evaluation Questionnaire (PAEQ) were used. The collected data was transfered to monitor using SPSS 21.0 program and this program was used for the analysis of the data and for the comparement of the variables. Descriptive analysises, T-test, ANOVA tests have been applied to datas. As second level test, Tukey HSD tests have been applied. As result of this search found meaningful differences in between consediration of age with planning of time management, things for wasting time. Also found meaningful differences in between consediration of mission staff with planning of time management.