Kütahya'da anaokuluna giden 3-5 yaş grubu çocukların temel motor beceri düzeylerinin araştırılması
Research for the level of motor skills of 3-5 years old kindergartners
- Tez No: 412650
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada anaokuluna giden 3, 4 ve 5 yaşındaki çocukların temel motor beceri düzeylerinin, yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksine göre araştırılması amaçlanmıştır. 2013 güz döneminde Kütahya il merkezinde bulunan 12 ve ilçe merkezlerinde bulunan 10 anaokulunda eğitim gören 1511 öğrenciden ölçüm alınmıştır. Ölçüm yöntemi olarak temel motor özellikleri ölçmede yaygın olarak kullanılan TGMD-II Testi uygulandı. Beden kitle indeki için ise çocukların boy ve kilo öçümleri alındı. Çalışmaya 3 yaşında 301 çocuk (147 kız,154 erkek), 4 yaşında 546 çocuk (254 kız,292 erkek) ve 5 yaşında 664 çocuk (307 kız,357 erkek) katılmıştır. Çalışmaya katılan çocukların beden kitle indeksine göre; 122 çocuk zayıf, 1006 çocuk normal kiloya sahip, 160 çocuk fazla kilolu ve 223 çocuk obez olarak sınıflandırılmıştır. İstatistik yöntem olarak çocukların yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksine bağlı olarak temel motor gelişim düzeyi ölçüm derecelerine (TGMD-II testi) öncelikli olarak homojenlik testi uygulandı. Homojenlik testinden sonra, çocukların yaş, cinsiyet ve Beden Kitle İndeksine bağlı olarak temel motor gelişim düzeyleri arasında bir fark olup olmadığını belirlemek için α= 0.05 anlamlılık düzeyinde çift yönlü varyans (Two Way Anova) testi uygulandı. Yaş grupları ve Beden Kitle İndeksi arasındaki farkı belirlemede ikinci seviye testi olarak Tukey's (HSD) testi uygulandı. Test sonuçları, 3,4, ve 5 yaş grubu çocukların TGMD-II lokomotor toplam puanları (p0.05), TGMD-II obje kontrol toplam puanları (p0.05) arasındaki farkın sadece TGMD-II obje kontrol toplam puanında anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study we have intended to research the basic motor skills of kindergartners aged between 3 and 5 according to their age, sex and body mass index. We have taken samples from total 1511 students including 12 kindergartens in Kütahya and 10 kindergartens in other provinces in autumn 2013 term. We used TGMD-II Test which is available for measuring basic motor skills as measuring method. We have measured heights and weights of the children for body mass index. 3 years of age 301 children (147 girls, 154 boys), 4 years of age 546 children ( 254 girls, 292 boys) and 5 years of age 664 children (307 girls, 357 boys) have been participated to this study. According to the body mass index of these children the classification is like; 122 children are weak, 1006 children are normal, 160 children are overweight and 223 children are obese. As a statistical method a homogeneity test has been applied to the development measurements of basic motor skills according to their age, sex and body mass index. After the homogeneity test a bidirectional variant test has been applied at α= 0.05 value for determining whether there is a difference between basic motor skill development levels according to the age, sex and body mass index of the children. Tukey's (HSD) test has been applied as a second test for determining the difference in different age of children who have various body mass indexes. The test results showed us that the difference between TGMD-II locomotor total scores (p0.05), TGMD-II object control total scores (p0.05) is significant only for TGMD-II object control total scores.