Türkiye'de stratejik yönetim anlayışına yönelik bir araştırma
- Tez No: 41268
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin ekonomik, sosyal, politik ve kültürel açılardan giderek artan sorumluluklar yüklenmeleri kaçınılmaz ol maktadır. Bunun için de, işletme ile işletmenin çevresi arasında bir uyum kurulması önem kazanmaktadır. Son yıllarda çevrenin devamlı değişmesi ve bu değişikliklerin çok hızlı olması, işletmelerin yönetim biçimlerini değiştirmeye yöneltmiştir. Böylece işletmelerde stratejik yönetim olgusu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada strateji, stratejik planlama, stratejik yönetim ve stratejik yönetim sürecinin aşamaları ele alınmıştır, Askeri bir kavram olan strateji, işletmecilik lisanına girmiş bulunmaktadır. Strateji kavramına, işletme yönelimi açısından bakıldığında; bir işletmenin temel amaçlarının ve hedeflerinin be lirlenmesi ve bu amaçlara ulaşabilmek için gerekli kaynakların tah sis edilerek bunların kullanımında kabul edilen yolların belirlen mesidir. İşletme plânlamasının tarihsel gelişim süreci içinde bugünkü aşamasını stratejik yönetim kavramı oluşturmaktadır. Stratejik yönetim, stratejilerin planlanması için gerekli araştırma, ince leme, değerlendirme ve seçim çabalarını; plânlanan bu stratejilerin uygulanabilmesi için işletme içi her türlü önlemin alınarak yürürlüğe konulmasını; daha sonra da yapılan çalışmaların kontrol edifilerek değerlendirilmesiyle ilgili faaliyetleri içerir. Çalışmada Türk İşletmelerinin stratejik yönetim uygulayıp uy gulamadıklarını belirlemek üzere bir anket düzenlenmiş ve seçilen büyük işletmelere postalanmıştır. Geriye dönen 24 anketin değerlendirilmesi sonucunda; büyük işletmelerde stratejik planla ma yapıldığı, plânlama işlevinin kurumsallaştığı sonucuna varılmıştır. Globalleşmeyi ve kaliteyi uzun dönemli amaç olarak benimseyen ve güçlü rekabet koşullarında çalışan işletmeler uzun vadeli plânlama yapmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our, contemporary world today, the firms must assume ever increasing responsibilities in social, political and cultural areas. For this reason the harmony of the firm with its environment is especially important. In recent years the continuous change of the environment and rapidness of the change have caused the firms to alter their management styles. In this study strategy, strategic plannig and strategic management and its stages are over viewed. The concept of strategy which is originally a military concept has entered the managerial dictinary. From the wiew point of management strategy is determining the fundamental objectives and goals and identifying ways to allocate resources to achieve these objectives. Strategic management is the final stage in the development of the planning process. Strategic planning is the basic and most important element of the strategic management. Strategic management process is composed of determining objectives and goals, analyzing environmental conditions and evaluating internal factors, developing alternative strategies and selecting a strategy among theme, implementing and controlling to it. In this study, in order to determine whether the Turkish firms adapt strategie management a questionnaire is prepared and sent to medium and large business firms. Evaluation of the 24 questionnaires that was returned leads to the conclusion that in the large firms the strategic planning is performed and the planning process is institutionalized. The firms that accept quality and globalization as their long term objectives and those that conduct their businesses in conditions of severe competition adapt long range planning.