18 yaş üzeri sağlıklı bireylerde aşil tendonunun ultrasound görüntüleme yöntemi ile morfometrik özelliklerinin incelenmesi
A study of morphometric charateristics of achilles tendon by using ultrasound imaging over 18 years old healty population
  1. Tez No: 412709
  2. Yazar: MUSTAFA CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bizim bu çalışmadaki amacımız; 1-Daha önce herhangi bir ortopedik cerrahi geçirmemiş, ayak bileği bölgesini ilgilendiren fraktür, deformite, anomalisi olmayan, herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan 18 yaş üzeri sağlıklı bireylerde USG ile aşil tendon boyutlarının normal değerlerini ortaya koymak, 2-Yaş, cinsiyet, kilo, boy, sağ ayak-sol ayak, sigara içen-içmeyen, spor yapan-yapmayan değişkenlerine bağlı olarak aşil tendon boyutlarındaki olası değişiklikleri göstermek, 3-Bu sonuçların antropometrik ölçümlerle ilişkisini göstermektir. Materyal ve Metot: Öncelikle gönüllülerin yaş, cinsiyet, sigara, dominant ayak ve spor yapıp yapmama durumlarını kaydettik. Daha sonra boy, kilo, VKİ, göbek çevresi, basen çevresi, alt taraf uzunluğu, uyluk çevresi, alt bacak uzunluğu, diz çevresi, sural çevre, ayak bileği çevresi, ayak uzunluğu ve ayak genişliği ölçümlerini aldık. Ardından USG ile aşil tendonunun kalınlık, genişlik, alan ve uzunluk ölçümlerini aldık. Bulgular: Erkeklerin aşil tendon genişlik, kalınlık, alan ve uzunluk ortalamaları bayanların bu parametre ortalamalarından istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Sağ tarafın ortalama tendon genişlikleri, kalınlıkları, alanları ve uzunlukları ile sol tarafın ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Spor yapanlar ve yapmayanlar arasında aşil tendon boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. Sigara içen ve içmeyenler arasında aşil tendon boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. 18-29 yaş aralığındaki gönüllülerin aşil tendon boyutları diğer yaş guruplarından düşük bulundu. Antropometrik ölçümlerden kilo ve VKİ ile tendon boyutları arasında pozitif yönlü orta bir korelasyon tespit edildi. Sonuç: Bulgularımız yaşadığımız bu yöre için bir veri tabanı oluşturacaktır. Yaş, cinsiyet, spor, sağ-sol ayak ve sigara kullanımı ile ilgili elde ettiğimiz değişim bulgularının kliniğe katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study; 1-To reveals normal values of Achilles Tendon with USG in healty population over 18 years old previously have not had any orthopedic surgery, without deformity-old fracture-abnormality in the ankle area, without any systematic disease. 2- To show changes in the size of Achilles Tendon depending on variables age, sex, weight, height, right foot-left foot, smoking-not smoking, engaging in sports-sedanteries. 3-To demonstrate the relationship between anthropometric measurements and these results. Material and Method: First we recorded the infomation about volunteers as following; age, gender, smoking-non smoking, dominant foot-non dominant foot, engaging in sport-sedanteries. After we took the anthropometric measurements that include height, weight, body mass index, waist circumference, basin width, thigh circumference, total lower limb length, tibiale length, knee circumference, calf circumference, ankle circumference, foot length, foot breadth. After we measured the thickness, width, length and cross-sectional area of the tendons. Results: The average of achilles tendon width, thickness, area and length of male volunteers were significantly higher than averages of female volunteers. Tendon width, thickness, area and length showed no significant difference between right and left tendon. For sizes of achilles tendon, there was significant difference between volunteers are engaged sports and sedanteries. For sizes of achilles tendon, there was significant difference between volunteers who smoking and no-smoking. Sizes of achilles tendon in 18-29 age group were significantly lower than other age groups. Only weight and BMI which including in the anthropometric measurements were positively correlated with the achilles tendon sizes. Conclusion: Our results will create a database for the region where we live. We think the changes in tendon size depending to age, sex, sport, dominant foot and cigarette will contribute to the clinic.