Eksudatif(yaş) tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda anti VEGF tedavi etkinliği'nin genetik polimorfizm ile ilişkisi
The relationship between anti VEGF treatment efficacy and genetic polymorphism in exudative age related macular degeneration
- Tez No: 329716
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖZDEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ortalama yaşam süresinin artması ile birlikte ileri yaş hastalıklarının sıklığı da artmaktadır. Bu grup hastalıklardan biri olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) gelişmiş ülkelerde 50 yaş üstünde en önemli körlük nedenidir. YBMD, makulada fotoreseptör, retina pigment epiteli, Bruch membran ve muhtemelen koryokapillarisin kronik ve ilerleyici dejeneratif bir hastalığıdır. Geç başlangıçlı kompleks ve multifaktöriyel bir hastalıktır. Hastalığın patogenezinde çok sayıda genetik ve çevresel faktör rol oynar. Son zamanlarda 1q32 kromozomu üzerinde bulunan Kompleman H geninde tespit edilen bir tek nukleotid polimorfizminin (SNP, rs1061170) kodlamada varyasyona sebep olduğu (Y402H) ve bu varyasyonun yaşa bağlı makula dejenerasyonu ile kuvvetli bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Türk populasyonundan ise YBMD ve genetik varyasyonları araştıran son derecede kısıtlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada da KFH ve VEGF gen polimorfizmlerinin YBMD ile ilişkisi ve intravitreal tedaviye cevap üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmış, bu amaçla 109 YBMD hastası ve 70 sağlıklı birey kontrol grubu olarak ele alınmıştır. Hasta grubundaki 109 hasta da aylık peşpeşe 3 doz yapılan intravitreal anti VEGF enjeksiyonu sonrası klinik aktivite skorundaki değişime göre `iyi cevap? ve `cevapsız? olarak iki gruba ayrılmıştır. Yapılan genetik analizlerde VEGF rs 2146323 ve rs699947 tek nükleotid polimorfizmlerinin kontrol grubunda ve hasta grubunda benzer dağıldığı dolayısıyla YBMD gelişimi ile ilişkisiz olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. KFH Y402H polimorfizmi için ise hasta grupta homozigot normal olan bireyler TT genotipinde 42 hasta iken (%38,5 ) kontrol grubunda yalnızca 11 birey (%15.7) olarak karşımıza çıkmıştır. Yine varyant olan C alel sıklığı kontrol grubunda %45, hasta grubunda se %31,7 oranında saptanmıştır (p: 0,011) Bu durum da Y402H polimorfizminin YBMD için riskten çok koruyucu olabileceğini düşündürmektedir. Genotip fenotip ilişkisini değerlendirmek amacı ile bakılan plazma IL-6 seviyeleri kontrol ve hasta gruplarında birbirlerine benzer oranda saptanırken (kontrol: 18,07 pg/ml, hasta: 22,08pg/ml , p: 0,594) asıl fark tedaviye cevap veren ve tedaviye cevapsız gruplar arasında karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The prevalance of advanced age diseases has been increased by increasing mean survival age in human populations. Age related Macula Degeneration (AMD) which is advanced age disease is the most important blindness cause in people aged over 50 in developed countries. AMD is a disease charecterized by chronic and progressive degeneration of photoreceptors, the underlying retinal pigment epithelium (RPE), Bruch?s membrane and, possibly, the choriocapillaris in the macula. The patogenesis of disease involves a number of enviromental and genetic factors. Recently it has been established that single nucleotide polymorphism rs1061170 on chromosome 1q 32 leads variation in coding and this variation is strongly asoociated with age related macular degeneration. There are limited studies investigating the association between genetic variations and age related macular degeneration in Turkish population. The aim of this study is to evaluate genetic polymorphisms in complement factor H and VEGF genes and their relationship with intravitreal anti VEGF treatment responses. For this purpose 109 patients and 70 healthy controls were included. 109 patients were seperated into two groups as `responders? and `nonresponders? based on the change at clinical activity score after three dosages of intravitreal anti VEGF per month . Genetic analysis revealed that VEGF rs 2146323 and VEGF rs699947 single nucleotide polymorphisms were similarly distributed between control and patient groups so these polymorphisms were determined to be unrelated with age related macular degeneration. When we reviewed both patient and control groups for complement factor H Y402H polymorphism, in patient group there were 42 patients (%38,5) and in control group only 11 healthy controls (%15,7) had homozygot wild genotype TT. Additionally variant C allel frequency was %45 in in controls and %31,7 in patient group. (p:0,011) These results make us consider that Y402H polymorphism might be protective for age related macular degeneration rather than a risk factor. Median plasma levels of interleukin-6 which was analysed to evaluate genotype-phenotype relation were detected to be similar between patient and control groups;( control: 18,07 pg/ml, patients: 22,08 pg/ml, p: 0,594 ) but different between responders and non-responders.