Çocukluk çağı kanserlerinde tanı anındaki hematolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Assessment of hematological parameters at the time of diagnosis in childhood cancers
  1. Tez No: 680656
  2. Yazar: KÜBRA ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Araştırmamızda çocukluk çağı kanserlerinin tanı anında bakılan lökosit sayısı, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, trombosit sayısı, monosit sayısı, sistemik immün inflamatuar indeks, nötrofil-lenfosit oranı (NLR), trombosit-lenfosit oranı (PLR), lenfosit-monosit oranı (LMR), C- reaktif protein (CRP), trombosit pletekriti (PCT), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), prokalsitonin düzeyi, laktat dehidrogenaz (LDH), albümin, CRP / albümin oranı, HALP skoru gibi hematolojik parametrelerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Ağustos 2018 ile Aralık 2020 tarihleri arasında tanı alan çocukluk çağı kanseri tanısı konulan çocukların onkoloji dosyaları geriye yönelik incelendi. Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nda Ağustos 2018 ile Ocak 2021 tarihleri arasında çocukluk çağı kanseri tanısı alan, lösemi ve retinoblastom hariç, 125 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların demografik özellikleri, tanı anındaki laboratuar bulguları, primer tümör tanısı ve evresi, kemoterapi alıp almadığı, radyoterapi alıp almadığı, relaps durumu ve son durumları kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 125 hastanın yarısından fazlasını 81 (%64,8) hasta ile solid tümörler oluşturmaktaydı, 21'i (%16,8) lenfoma, 23'ü (%18,4) SSS tümörüydü. Lenfoma ve solid tümörler arasında lenfosit sayıları, NLR, PLR, LMR ve HALP skorları arasında anlamlı farklılık mevcuttu (p değerleri sırasıyla 0,003; 0,003; 0,042; 0,003;
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate hematological parameters such as leukocyte count, neutrophil count, lymphocyte count, monocyte count, systemic immune inflammatory index, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), lymphocyte-monocyte ratio (LMR), C-reactive protein (CRP), platelet pletecritic (PCT), erythrocyte sedimentation rate (ESR), procalcitonin level, lactate dehydrogenase (LDH), albumin, CRP / albumin ratio and HALP score that were looked at during the diagnosis of childhood cancers. Material and methods: The oncology charts of children diagnosed with childhood cancers between August 2018 and December 2020 were retrospectively analyzed. In January August 2018 and January 2021, 125 patients diagnosed with childhood cancer, excluding leukemia and retinoblastoma, were included in the study at Selcuk University Faculty of Medicine Department of Pediatric Hematology and Oncology. Demographic characteristics of patients, laboratory findings at the time of diagnosis, primary tumor diagnosis and stage, whether they received chemotherapy, whether they received radiation therapy, relapse status and their final status were recorded. Results: More than half of the 125 patients included in the study had solid tumors with 81 (64.8%) patients, 21 (16.8%) had lymphomas and 23 (18.4%) had CNS tumors. There was a significant difference between lymphocyte counts, NLR, PLR, LMR and HALP scores between lymphoma and solid tumors (p values respectively 0,003; 0,003; 0,042; 0,003;