Romatoid artrit ve osteoporoz hastalarında IL-23 reseptör gen polimorfizm sıklığı ve klinikle ilişkisi
IL-23 receptor gene polymorphisms and clinical relationship in patients with rheumatoid arthritis and osteoporosis
  1. Tez No: 412727
  2. Yazar: ERGÜN SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇOBANKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Romatoid Artrit (RA), etyolojisi bilinmeyen, eklem ve çevresindeki dokularda erozyon ve deformitelere yol açabilen kronik, sistemik ve inflamatuar bir hastalıktır. IL-23, IL-12 sitokin ailesinin bir üyesidir. CD4 T hücrelerinin IL-17 üreten T helper (Th) hücrelerine dönüşümünde önemli rol oynar. Th17 hücreleri yüzeylerinde IL-23 reseptörü eksprese ederler. IL-23 reseptör geni dolaylı olarak vücudu enfeksiyona karşı koruyan bir immun sistem genidir. İnflamasyonda rolü vardır. Son yıllarda Th17 hücreler, yeni bir T helper hücre grubu olarak tanımlanmış ve bu hücrelerin IL-17 salgılamak yolu ile özellikle otoimmunite ve enfeksiyonlara karşı bağışık yanıtta rol aldıkları gösterilmiştir. IL-23 birçok inflamatuar hastalıkta incelenmiştir. Bazı inflamatuar hastalıklarla ilişkisi gösterilen IL-23'ün RA ile de ilişkisi olabilir. Hasta gruplarından ve sağlıklı gönüllülerden izole edilen genomik DNA kullanılarak IL-23 reseptör genine ait dokuz polimorfik bölge ( rs11805303, rs10889677, rs1004819, rs2201841, rs11209032, rs7530511, rs11209026, rs10489629, rs7517847) PCR yöntemi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid Arthritis (RA) of unknown etiology, which can cause chronic erosion and deformity of the joints and surrounding tissue is an systemic and inflammatory disease. IL23, is a member of the IL-12 cytokine family. IL-23 play an important role in transformation of CD4 T cells to IL-17-producing T helper (Th). Th17 cells have IL-23 receptor expression on the surface. IL-23 receptor gene , is a member of immune system and indirectly protects the body against infection. It has a role in the inflammation. Th17 cells which are defined in recent year are a new set of T helper cells and secrete IL-17 has been shown to be involved in autoimmunity and immune responses against infection. IL-23 has been examined in several inflammatory diseases. Because of IL-23 's relationship with some inflammatory diseases , it may be related with RA. With using genomic DNA isolated from healthy volunteers and patient groups , nine polymorphic sites of IL-23 receptor gene (rs11805303, rs10889677, rs1004819, rs2201841, rs11209032, rs7530511, rs11209026, rs10489629, rs7517847) were analyzed . RA and control groups were compared to polymorphism.