Deneysel akut penisilin epilepsisi modelinde sitikolinin etkisi
Effect of citicoline in experi̇mental acute penicilline epilepsy model
  1. Tez No: 412769
  2. Yazar: MURAT TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Epilepsi merkezi sinir sisteminde görülen en yaygın hastalıklarından birisidir. Merkezi sinir sisteminin bir kısmının veya tümünün denetlenemeyen aşırı aktivasyonu şeklinde ifade edilebilir. Sinir hücrelerinin birlikte deşarjlarının nedeni tam olarak bilinemediğinden epilepsi için tam bir tedavi yoktur. Bu çalışmanın amacı, beyin hasarında ve Alzheimer hastalıklarda tedavi edici etkileri bilinen sitikolinin sıçanlarda penisilinle oluşturulmuş deneysel epilepsi modeli üzerindeki akut etkisinin araştırılmasıydı. Çalışmada 63 yetişkin erkek Wistar sıçan kullanıldı ve sıçanlar sham, kontrol , sadece sitikolin, penisilin öncesi sitikolin (PÖS) 100, 250, 500 mg/kg ve penisilin sonrası sitikolin (PSS) 100, 250, 500 mg/kg grupları olmak üzere 9 gruba ayrıldı. Penisilin dışındaki tüm maddeler intraperitoneal uygulandı. Sıçanlar 1.25 gr/kg üretanla anestezi altına alınarak, sol korteks üzerindeki kemik açıldı ve somatomotor korteks üzerine elektrotlar yerleştirildi. Sitikolin epileptiform aktivite oluşturmak amacıyla PÖS gruplarına sitikolin uygulanmasının 30. dakikasında penisilin (500 IU) intrakortikal uygulanırken PSS gruplarına ise penisilin sonrası 30. dakikada sitikolin uygulandı. Elde edilen elektrokortigraf verileri yazılım programı tarafın analiz edildi. Epileptiform aktivitenin başlama latensi, diken dalga sıklığı ve genliği istatistiksel olarak analiz edildi. Penisilin öncesinde; sham ve sadece sitikolin gruplarında herhangi bir epileptiform aktiviteye rastlanmadı. 100, 250 ve 500 mg/kg sitikolin dozlarının kontrol grubu ile karşılaştırılma sonuçlarına göre; epileptiform aktivitenin başlama latensini belirgin şekilde uzattığı gözlemlendi (p=0,028). Buna rağmen diken dalga sıklığı bakımından gruplar arasında herhangi bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Buna ek olarak, penisilin sonrası gruplarda; 100, 250 ve 500 mg/kg sitikolin dozlarının kontrol grupları ile karşılaştırılma sonuçlarında diken dalga sıklığı bakımından istatistiksel anlamda herhangi bir farklılık bulunmadı. Penisilin öncesi sitikolin gruplarında, epileptiform aktivite diken dalga genliği karşılaştırılmasında, gruplar arasında 40-180.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common diseases of the central nervous system; central nervous system can be expressed as a part or all of the hyperactivation of uncontrollable. The exact cause of the discharges of the nerve cells is not known as there is no complete cure for epilepsy. Aim of this study is to investigate acute effects of citicoline, which has been shown brain injury and Alzheimer's therapeutic effects, on experimental penicillin-induced epilepsy model in rats. In this study 63 adult male Wistar rats were used, and these rats were divided into 9 groups as sham, control (saline), citicoline (non-induced with penicillin), the doses of 100, 250 and 500 mg/kg of citicoline before injected penicillin and the doses of 100, 250 and 500 mg/kg of citicoline after injected penicillin. All of the substances were administered intraperitoneally except penicillin. After rats were anesthetized with administration of the 1.25 g/kg dose urethane intraperitoneally, the left part of the cortex was opened and the electrodes were placed on somatomotor area. At the 30th minute of citicoline application, epileptiform activity was induced by intracortical (ic) administration of penicillin (500 IU, 2.5 μl) to pre-penicillin groups. At the 30th minute of penicillin application, citicoiline was injected post-penicillin groups. Obtained electrocorticographic (ECoG) data from recordings were analyzed by software. The first spike latency, spike-wave frequency, and spike-wave amplitude of epileptiform activity were analyzed statistically. There were no epileptiform acitivty in sham and citicoline (non-induced with penicillin) groups. Citicoline at the doses of 100, 250 and 500 mg/kg significantly increased the latency time to onset of first spike wave versus control and group (p=0,028). However, comparing spike-wave frequency of epileptiform activity there were no significant difference between the groups pre or post penicillin administration (p>0.05). In addition, comparing spike-wave amplitude of epileptiform activity there were significant difference between the groups at 40-180 minutes from penicillin administration in pre penicillin groups.