Türkiye'de özelleştirme ve özelleştirmede yabancı sermaye yatırımlarının payı
  1. Tez No: 41278
  2. Yazar: B. YILDIZ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Türkiye ekonomisinde uzunca bir süredir çok gündemde olan“özelleştirme”konusunu araştırmaktır. Fakat bu araştırmada, özelleştirme konusunun şenel yauısıyla beraber Uluslararası İşletmecilik Programına uysun olarak Türkiye'deki özelleştirme uygulamalarının yanısıra bu uygulamalar içinde yabancı sermaye payı da özellikle ele alınmıştır. " Tür yatır özeli özeli n n 1 a L altya kılan çerce TOrki sörüs dünya verir da öz yatır de£er de, u olara kiye ' de ımlar in estirme estirme arak ya pısmı nedeni vesine, ye ' deki lerine da ve ken, bu ellikle im yapı lendiri y S u 1 a m a k incel özelle m payı nin Rene nin orta pılmıstı anlatırk ere, T Türkiye siyasi yer ver Türkiye ' uy?rulam debini lan ülk İmesinin da özel enmi stir stirrae 1 ya r.- en, an cı îki Tü ürkiye.deki partil ilmist deki a l a r i lmisti e eko yanış leştir ve adi lamda kması nci ki rkiye ' 'de KtT erin ö ir. S önelle c indek r. Bu n o m i s i ıra, T m e d e özellesti ı tezin yapısı i ve öze sırada, Tül de özelles özellestir 'lerin zellestirm on bölüm stirffie uv i yabancı bölümde ve yaba ürkiye ' dek v a b a n e ı s rmede yab birinci ncelenmisti llestirme k i v e ' d e öz tirmeyi ser me politik b u r ü n k ü eye İlişkin olan ücûnc ü p- u 1 a ti a 1 a r ı n sermaye yat avrıca. öz ncı yatırım i çimento s ıa T* ur, ?} y t» yat ancı sermaye bölümünde, r. Bunu da, yöntemlerini e 1 1 e s t i r m e n i n ekli asının yasal durumuna ve kısımda da dan örnekler ırımlarına ellest irmenin c ı acısından e k t ö r ü n ü ırımı ö r n e * i
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research work is prepared to search the“Privatisation”sub 1ect that takes a very important position in Turkish economy for future which has been discussed for several years. In this research paper, I studdied on the privatisation applications in Turkey as well as current foreign investments in these applications. I analysed the general structure of privatisation In the first part of my research titled“ Privatisation in Turkey and the share of foreign investments in privatisation ”. I explained how privatisation a rise d and the different methods of privatisation i n this section. In the second section where I describe the basic concepts of privatisation, I explained the reasons of privatisation in Turkey, ?.he leeral formation. of privatisation policv in Turkey, the current circumstances of the state enterprises in Turkey and the "Pinions about privatisation of the political parties in TnrVpy. fn th«*-last part where 1 explained the privatisation applications ^ o n ° in Turkey and the world, I especially told about the foreign investments in these applications. I this section, I also told about the advantages and the disadvantages of privatisation for the country which the privatisation process is done. and for the foreign investor. I also research the cement sector in Turkey as a sample application because it can he shown- as a «rood example how a foreiern investment took place in today's 'Turkish privatisation.