Kronik obstrüktif akciğer hastalığı'nda periferik sinir sistemi tutulumu
Peripheral nervous system involvement in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 412799
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SÜERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), sistemik bir hastalıktır ve neredeyse tüm organ ve sistemleri etkileme potansiyeline sahiptir. Periferik sinir sistemi, bu sistemlerden biridir. KOAH hastalarında, periferik nöropati (PNP) konusunu araştıran az sayıda çalışma vardır. KOAH hastalarında PNP'nin daha sık olduğunu gösteren kanıtlar giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, KOAH ve sigara kullanımı ile ilişkili nöropatinin sıklığını ve karakteristiklerini saptamaktır. Bu prospektif çalışmaya, KOAH hastalığı olan 56, sigara kullanan 25 ve sigara kullanmayan 24 hasta dahil edildi. Katılımcıların tümü, klinik (solunum fonksiyon testleri, kan gazları) ve elektrofizyolojik (median, ulnar sural, tibial ve peroneal sinirlerin elektronörografisi) açıdan değerlendirildi. KOAH'lı 56 hastanın 33'ünde (% 58.9), sigara kullanan (SK) 25 bireyin 16'sında (% 64) ve sigara kullanmayan (NSK) 24 bireyin 16'sında (% 66.7) PNP saptandı. Üç grup arasında PNP prevalansı açısından anlamlı fark yoktu (p=0.784). PNP, alt ekstrmitede üst ekstremiteden daha belirgindi. KOAH grubunda, PNP duyusal ve/veya motor bileşenlere sahipti. SK grubunda, PNP ile FEV1 arasında ilişki vardı (p=0.020; r=-0.463). KOAH'ı olan hastaların yarısından çoğuna, duyusal ve/veya motor bileşeni olan PNP tanısı kondu. KOAH grubunda PNP ile diğer parametreler arasında ilişki saptanmamasına karşın, sigara kullananlarda PNP sıklığının hipokseminin şiddeti ile artacağı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a systemic disease and it has potential to affect almost all organs and systems. Peripheral nervous system may be the one of these systems. There are few studies addressing the subject of peripheral neuropathy (PNP) in patients with COPD. There is increasing evidence that PNP was more prevalent in COPD patients. Aim of the study was to determine the frequency and characteristics of neuropathy associated with COPD and smoking. This prospective study enrolled 56 patients with COPD, 25 current smokers and 24 non-smokers. All the participants were evaluated clinically (respiratory function tests, blood gases) and electrophysiologically (electroneurography of median, ulnar, sural, tibial and peroneal nerves). Thirty three of 56 patients with COPD (58.9%), 16 of 25 smokers (SK) (64%) and 16 of 24 non-smokers (NSK) (66.7%) diagnosed with PNP. There was no significant difference between the groups in terms of PNP prevalence (p=0.784). PNP was more pronounced in the lower than in the upper limbs. In COPD group, PNP had sensory and/or motor components. In SK group, PNP correlated with FEV1 (p=0.020; r=-0.463). More than half of COPD patients was diagnosed with PNP that had sensory and/or motor components. Although there is no relationship between PNP and other parameters in patients with COPD, it may be suggested that prevalence of PNP is increased with severity of hypoxemia in smokers.