Türkiye'nin dünya pazarlarına entegrasyonunda yeni endüstrileşen ülkeler modeli
  1. Tez No: 41280
  2. Yazar: YÜCEL YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET 1965-1990 yıllan arasında Doğu Asya, dünya'nın en hızlı büyüyen bölgesi olmuştur. Bu bölgenin başarısının ana kaynağı, kendilerine Yeni Endüstrileşen Ülkeler denen dört ülke ekonomisindeki mucizevi büyümeden ileri gelmektedir. Bu ülkeler G.kore, Tayvan, Singapur ve Hong Kong'dur. Bu ülkeler büyümelerini adil gelir dağılımıyla birlikte sürekli olarak sağlayabilmişlerdir. Bu ülkelerin gösterdikleri performans, diğer gelişen ülkelerin dikkatini çekmiş ve bu ülkelerin deneyimleri diğer gelişen ülkeler tarafından da irdelenmiştir. Bu ülkelerin mucizevi büyümelerinde kullandıkları yöntemler farklı olmasına rağmen, bu tecrübelerinde önemli ortak noktalan da bulunmaktadır. Bazı bilim adamlarına göre, büyümelerinin asıl nedeni, insan ve fiziki sermayelerinin fazla miktarda yoğunlaşmasından ileri gelmektedir. Bazılarına göre de şu üç temel öğeden kaynaklanmaktadır: 1.) Yatırımı ve girişimciliği teşvik eden istikrarlı çevre. 2.) Kaynaklan yönetmek ve verimli alanlara kaydırmak için yatırımlara ön ayak olmak ve güçlü teşvikler vermek 3.) yüksek hızda ve sürekli büyümeyi sağlamak için ekonominin bazı dinamik motorlarında liderliği sağlamak. Bütün bu konular, bu tezde aynntılanyla incelenpâ^ttir. Birinci bölüm iki ana başlık altında incelenmiştir: Dünya ekonomisini günümüzde etkileyen akımlar globalleşme, uluslararası rekabet ve entegrasyon birinci bölümün ilk konusunu oluşturmaktadır. Günümüzde dünya ekonomisinin sınıfiandınlması birinci bölümün son konusudur. İkinci bölüm mucizevi büyümenin gerçekleşmesinin aşama aşama nasıl gerçekleştirildiğini özetlemektedir. Bu bölüm makroekonomik istikrarın ve hızlı büyümenin gerçekleştirilmesinde, esnek ve uygulaması kolay politikaların nasıl yardımcı olabileceğini, kaynaklann nasıl verimli bir şekilde kullanılarak verimliliğin artınldığını kanıtlamaktadır. Aynca, bu bölümde mucizevi büyümedeki ortak noktalar da özetlenmektedir. Üçüncü bölüm Türkiye'nin ekonomik durumunu özetlemektedir. Bunun yanında, dünya'daki son gelişmeler incelenmektedir. Bu dört ülkenin basan tecrübelerinden yararlanarak değişen dünya ekonomisine bu ülkelerin tecrübelerinin nasıl uygulanabileceği ve çözüm yollan bu bölümün konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Between 1965 and 1990, East Asia has been the region that has grown the fastest of the wold. The main source of this achievement was the miraculous growth in four country economies that are called Newly Industrialised Countries. These countries: South Korea, Taiwan. Singapore and Hong Kong. These countries have sustained rapid growth with equity. Their ekonomic performances attracted interest of the other developing countries and these countries' experience are seeked by other developing countries. While there is no common set policies associated with the NICs' miracles, there are nevertheless important commonalities in NICs experience. According to some economists, the reason of their growth has been due to superior accumulation of physical and human capital. But they also offered three basic dimensions, emphasizing (1) A stable environment that encouraged investment and enterprise, (2) Powerfull incentives to guide resources and initiative into efficient activities, and (3) Some dynamic engine of growth to provide leadership for hyperspeed developement. These common policies are examined in these thises. Section 1 is examined under two titles: First subject of first section includes globalisation, international competition and entegration that acted world economy in recent years. In the present time classifying of the world economy is the last subject of first section. Section 2 outlines how the miraculous growth was achieved step by step. This section demonstrates how pragmatic, flexible policies can help in achieve of macroeconomic stability and rapid growth. In addition, commonalities in miraculous growth are outllined in these section, too. Section 3 outlines the economic situation of Turkey. Moreover, recent changes in world economy are outlined. Using these four countries' experience, how these countries' experience can apply to changing world economy and solution ways are subject of this section.