2. Abdülhamid'in doğu politikası ve Hamidiye olayları
  1. Tez No: 41281
  2. Yazar: CEVDET ERGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. EMİN KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET 20. yüzyıla girerken asırlarca, Avrupa milletlerine hükmetmiş koca Osmanlı imparatorluğu iç bunalımların eşiğindeydi. Düvel-i Muazzama olarak bilinen Rusya-İngiltere-Fransa üçlüsü 19. yy. boyunca İmparatorluk üzerinde baskılarını sürekli olarak artırdılar. Amaç Osmanlı'nın; egemenlik alanını daraltmak devletin bünyesinde bulunan azınlıklara geniş haklar sağlamak ve müslüman olmasına rağmen bazı toplumları suni ırk teorileri ile ayaklandırmak sureti ile, devletin hızlı bir bölünme ve çöküşe gitmesine zemin hazırlamaktı. Buna dayalı olarak Osmanlı Devleti bir dizi reformlar yaptı. Devlet; tarihinde ilk defa II.Abdülhamid'le meşruti yönetimlerle tanıştı. Berlin Konferansında muhtar bir Ermeni Devleti plânının yanısıra Kürtler için de ıslahat öngörülüyordu. Ermenilerle Kürtleri aynı anda zikretmek batılıların işini kolaylaştıracaktı. Fakat sünni Kürt toplumunu süratle kendi yanına almayı başaran II.Abdülhamid, şimdi Ermenilere karşı Kürt toplumunu örgütlemeyi hedefliyordu. Kısa zamanda bu işi de başardı. Hamidiye Alayları şeklinde teşkilatlandırdığı Kürtler'den oldukça istifade edildi. 1891 de Resmen Kurulan bu Alaylar hem bölge asayişini sağlıyor hem de Ermeni hareketlerine karşı hep alarmda faaliyet gösteriyorlardı. Çocukları eğitiliyor, kendileri maaş alıyor, devlet nezdinde de saygınlık kazanıyorlardı. II.Abdülhamid Onlar için bir baba idi. Hami sıfatı ile onlardan vergi de almıyordu. Bu gün Doğu-Anadolu da bir Ermeni ve Kürt Devletleri yoksa bu alaylar hemen hatırlanmalıdır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümü, Kürt toplumunun Sosyal-Kültürel yapılarını içermektedir. İkinci bölüm, Doğu Proplemlerinin çıkışı ve çözümleri başlığı altındadır. Üçüncü bölüm ise Hamidiye Alaylarını kuruluştan, lağvedilmelerine kadar ki süreyi içeren bîr inceleme ile son bulmaktadır. Tez Doğu ve Kürt Proplemine II.Abdülhamid'in ürettiği çözüm nedir? Sorusuna cevap vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the beginning of the 20th Century, the Great Ottoman Empire, which had ruled the European countries for centuries, was at the threshold of internal depressions. The trio of Russia, England and France which had been known“The Great Powers”had increased their pressure over the Ottoman empire during the 19th century. The pur pose were to form an optimum base for a rapid collapse and to divide the Ottoman empire by diminishing the area of Sovereignty, to grant new rights to the minorities within the empire and finally to have the some Muslim groups to rebel against the empire with artificial racialist theories. Consequently the Ottoman Empire had performed some serial reforms and the empire had acquainted with the constitutional system in her history with Abdulhamid the second. With Berlin Conference an autonomous Armenian State and some reforms for the Kurds had been planned The utterance of the Kurds and Armenians together would have make easier the realization of the secretaim of the Western Countries. Abdulhamid the second who had been successful at gaining the sympathy of the Sunni Kurds now aiming to organize them against the Armenians and had successed this in a very due time. The Hamidiye Regiments had performed great works. These regiments which had been established in 1891 had been providing not only the peace within the region but also forming and alerted force against bandit attacks of Armenians. More over by these regiments the children had been educated and they had been paid by the empire and gaining the sympathy of local leaders. For the members of theseregiments Abdulhamid the second was a“Father”as a result of this fact they had not paid any tax. This is the main reason of lackness of Armenian or Kurd states in the Eastern Anatolia today. This research consists of three parts. The first part includes the socio-cultural structures of Kurd Society. The second part includes the emergence of eastern problems and solutions to those problems. And finally the period from the establishment up to the abolution has been analyzed at the third part. The thesis is giving an answer to the ques tion of what did Abdulhamid the second propose to the Kurd and East ern problem..