İşbirlikli öğrenmenin yabancı dil öğretimindeki etkililiği
  1. Tez No: 41282
  2. Yazar: AYNUR PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE AÇIKGÖZ (ÜN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı; işbirlikli öğrenme yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemlerinin Yabancı Dil başarısı ve işbirlikli öğrenme yönteminin duyuşsal özellikler üzerindeki etkilerini incelemektir. Denekler Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi I. sınıf öğrencileridir. Random yöntemiyle iki deney ve bir kontrol grubu olmak üzere üç grub oluşturulmuştur. Deney, 30 ders saati devam etmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak 60 çoktan seçmeli sorudan oluşan İngilizce dilbilgisi ve 60 sözcükten oluşan sözcük bilgisi testi olmak üzere iki test kullanılmıştır. Bu testler ön test ve son test olarak uygulanmıştır. İşbirlikli öğrenme yönteminin duyuşsal özellikler üzerindeki etkilerini saptamak için gerekli veriler, öğrenci kompozisyonları aracılığı ile toplanmıştır. Veri analizleri sonunda, işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubundaki denekler İngilizce dilbilgisi başarı testinde geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubundaki deneklerden daha başarılı olmuştur. İşbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı, deney gruplarından birisindeki deneklerin, sözcük bilgisi testinde geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubundaki deneklere göre daha başarılı olmuşlardır. Fakat diğer deney grubundaki denekler ile kontrol grubundaki deneklerin başarı düzeyinin farklı olmadığı görülmüştür. İşbirlikli öğrenmenin duyuşsal özellikler üzerindeki etkilerini saptamak için gerekli veriler, öğrenci kompozisyonları aracılığı ile toplanmıştır. Kompozisyonların değerlendirilmesi sonucu, işbirlikli öğrenme gruplarındaki öğrencilerin, bu yöntemden hoşlandıkları ve bu yöntemin başarıları üzerinde olumlu etkileri olduğu doğrultusunda görüş bildirdikleri saptanmıştır. Ayrıca bu öğrenciler işbirlikli öğrenme yönteminin daha sonraki ingilizce derslerinde ve diğer derslerde uygulanmasını istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purposes of the present research are to investigate effects of cooperative learning and whole class intruction on foreign language achievement and affective outcomes. Subjects were first grade students of Agricultural Faculty, Adnan Menderes University in Aydın. Groups were randomly assigned to one of two control and one experimental conditions. Treatment lasted for 30 class hours. English Grammar of post test which contained 60 multiple choice items was administered at the end of the treatment. The result of this achievement test indicated that the subjects in cooperative condition scored higher than subjects in control condition. English vocabulary of posttest which contained 60 words was administered at the end of the treatment. The result of this test indicated that the subjects in one of cooperative condition scored higher than the subjects in control condition. However, there is no significiant achievement difference between control condition and the other cooperative condition. For gathering data on affective outcomes, students were asked to write compositions describing their feelings. Compositions of students about affective outcomes indicated that the subjects in cooperative conditions stated that they liked and benefititted cooperative learning method and also stated that they would like to study in cooperative learning both in English and in other courses.