Cerrahi endikasyonu olmayan idiyopatik karpal tünel sendromunda terapötik ultrasonun etkinliği: Plasebo kontrollü çalışma
Effectiveness of therapeutic ultrasound in idiopathic carpal tunnel syndrome: A placebo-controlled study
  1. Tez No: 412829
  2. Yazar: SİNAN BAĞÇACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada hafif-orta şiddetli idiyopatik karpal tünel sendromunda (KTS) konservatif tedavi yöntemlerinden olan ultrasonun (US) su içi, pulse uygulamasının etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Randomize, plasebo-kontrollü, prospektif çalışmaya Mart 2012-Eylül 2012 döneminde, fakültemiz polikliniklerine elinde uyuşma, karıncalanma yakınmaları ile başvuran, yapılan klinik değerlendirme ve elektromyografik (EMG) incelemede hafif-orta şiddetli idiyopatik KTS tanısı konulan 75 hasta (114 el) alındı. Hastalar randomize olarak 25?er kişilik üç grupta değerlendirildi. 1.gruba 1,0 w/cm2 pulse su içi US, 2.gruba plasebo US ve 3.gruba ise yalnızca splint verildi. Tüm gruplara splint tedavisi verildi. Ultrason karpal tünel alanına 10 seans uygulandı (5 seans/hafta). Hastalar tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve 12.hafta kontrolde VAS (Vizüel Analog Skala), Ağrı Kalitesini Değerlendirme Skalası (AKDS), klinik değerlendirme testleri (Tinel, Phalen ve el kaldırma testi), el kavrama gücü ve EMG kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaulate the efficacy of pulsed, underwater ultrasound (US) for mild to moderate idiopathic carpal tunnel syndrome (CTS). Materials-Methods: This study was designed as a randomized, placebo-controlled, prospective trial. Study was carried out in March 2012-September 2012 period. We included 75 patients (114 hands) complaining numbness, tingling in the hands. CTS diagnosis was confirmed by clinical evaluation and electromyographic (EMG) examination. Patients were randomly assigned in three groups of 25 patients each; first group received (group 1) 1.0 W/cm2 pulsed US underwater treatment, second group (group 2) placebo US and third group (group 3) only splint. All groups were treated with splinting. US applied to the carpal tunnel area for ten sessions (5 sessions/week).Evaluations of patients were performed before and after treatment and at the 12?th week follow up. VAS (Visual Analogue Scale), Pain Quality Assessment Scale (PQAS), clinical assessment tests (Tinel, Phalen and hand elevation test), hand grip strength, EMG were used in evaluations.