İşbirlikli öğrenmenin müzik öğretimi ve güdüsel süreçler üzerindeki etkileri
- Tez No: 41285
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİLE AÇIKGÖZ (ÜN)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET 8u araştırma, işbirlikli öğrenme yönteminin, müzik bilgilerinin öğrenilmesi, güzel şarkı söyleyebilme ve müziksel işitme becerilerinin gelişmesi, müziğe ilişkin tutumlar ve güdüsel süreçler üzerindeki etkilerini, nota île öğrenme ve kulaktan notalı öğrenme yöntemleri ile karşılaştamalı olarak incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, temel eğitim 4. sınıflarından okşan üç grup üzerinde yapılmıştır. Araştırma sırasında, sınıflardan birinde işbirlikli öğrenme yöntemi, ikincisinde nota ile öğrenme yöntemi, üçünsünde ise kulaktan nota öğrenme yöntemi uygtdanmıştrr Araşürmada, veriler, denel işlemlerden önce ve sonra uygulanan test, gözlem, ölçek ve denel işlemlerden sonraki alan notları ve görüşmeler ile toplanmıştır. Araştırmanın başlıca sonuçlan şunlardır 1. İşbirlikli öğrenme yöntemi, müzik bilgilerinin öğrenilmesinde nota ile öğrenme yöntemine göre önemli bir farklılık oluşturmazken, kulaktan nota öğrenme yöntemine göre daha etkilidir. 2. işbirlikli öğrenme yöntemi, nota ile öğrenme ve kulaktan nota öğrenme yöntemlerine göre; a. Güzel şarkı söyleyebilme becerisinin, b. Müziksel işitme becerilerinin, c. Müziğe ilişkin olumlu tutumların, d. Müziğe ilişkin güdünün gelişmesi üzerinde daha etkilidir. 3. İşbirlikli öğrenme becerileri kısa sürede kazanılabilmektedir 4. İşbirlikli öğrenme, öğrencilerde coşku yaratarak derse ilgi ve kanlımı artırmaktadır. 5. Öğrenciler, işbirlikli öğrenme yaşantılarını diğer öğrenme yaşantılarına tercih etmekte, müzik öğretmenini işbirlikli öğrenme ortamı yaratılmasına yönlendirmektedirler. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present research is to investigate effects of cooperative learning on acquiring musical information, singing properly, musical hearing skills, attitudes towards music and motivational processes. Subjects induded fourth graders going to a middle class junior High School in Izmir. Three classes which were included in the research were randomly assingned to one of the three conditions (a) coperation, (b) learning via notes and (c) imitation with notes. Pre and post measures were colcected by attitude scale, field notes and interview techniques. Major results of the research are 1. Subjects in cooperative condition outperformed subjects in imitation with notes on achievement test of musical information. No significant differences were observed between cooperative and learning via notes condition. 2. Cooperative learning is more effective than learning via notes and imitation with notes on (a) singing properly, (b) musical learning skills, (c) developing positive attihides toward music and (d) motivation to learn music. 3. Subjects are able to acquire cooperation skills soon. 4. Cooperative learning promoted enthusiasm, interest and involvement 5. Sudents prefer cooperative learning to other instructional techniques and ask their music teacher to implement cooperative learning.