İşbirlikli öğrenmenin blokflüt öğretimi ve öğrenme stratejileri üzerindeki etkileri
The effects of cooperative learning on recorder teaching and learning strategies
  1. Tez No: 41362
  2. Yazar: AYFER KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİLE ÜN (AÇIKGÖZ)
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu araştırma“İşbirlikli Öğrenmenin Blokflüt Öğretimi ve Öğrenme Stratejileri Üzerindeki Etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir-Dokuz Eylül Ortaokulu Orta-I. sınıfında 1994-1995 öğretim yılı birinci döneminde okumakta olan 155 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada iki deney, iki kontrol grubu kullanılmış olup işbirlikli öğrenme tekniklerinden Birleştirme-I 01 nolu deney grubuna, Birlikte Öğrenme 02 nolu deney grubuna, halen kullanılmakta olan öğrenme tekniklerinden Ezginin Tanımından Yola Çıkılarak Öğretimi Tekniği 03 nolu kontrol grubuna, Bütün-Parça-Bütün Tekniği 04 nolu kontrol grubuna uygulanmıştır. Araştırma verileri geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan a) müziğe ilişkin tutum ölçeği b) müziksel alan bilgi testi c) blokflüt çalma becerileri gözlem formu d) müziği öğrenme stratejileri ölçeği ile toplanmıştır. Kontrol gruplu ön-test, son-test deseninin uygulandığı araştırmada araştırmanın ilk ve son haftasında ”müziğe ilişkin tutum ölçeği“, ”müziksel alan bilgi testi“, altıncı haftada ”müziği öğrenme stratejileri ölçeği“, en son haftada ”blokflüt çalma becerileri gözlem formu" kullanılarak veriler elde edilmiştir. Grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans çözümlemesi, iki yönlü varyans çözümlemesi, kovaryans çözümlemesi, Scheffe testi, t-testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda işbirlikli öğrenme tekniklerinin öğrencilerin müziğe ilişkin tutumları, müziksel alan bilgileri, müziği öğrenme stratejileri ve blokflüt çalma becerileri üzerinde geleneksel öğrenme tekniklerinden anlamlı derecede olumlu yönde etkili olduğu görülmüş olup kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been carried out to find out“Effects of Cooperative Learning on Recorder Teaching and Learning Strategies”, subjects were 155 6th graders from, Dokuz Eylül Junior High School, İZMİR. Groups were randomly assigned to one of the following conditions: a) Jigsaw-I b) Learning Together c) Starting out by Tune Scaling d) Whole- Piece- Whole. Scale of Attitudes towards Music, Achievement Test, Scale of Music Learning Strategies, Recorder Playing Skills Observation Form were used in data collection. Analysis of Variance, Analysis of Covariance, Scheffe test, t-test and Mann-Whitney U tests were employed. The results of this study, indicate that cooperative learning techniques are significantly more effective on the attitudes of the students towards music, musical knowledge, music learning strategies and recorder playing skills, than traditional techniques, and those effects do not differ according to student gender. IV