Türkiye'de işçi sendikalarının kooperatifçilik faaliyetleri
- Tez No: 41304
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Sanayi devriminin ortaya çıkardığı sıkıntıları aşabilmek için dar gelirliler sendikalar ve kooperatifler yoluyla birleşme ve dayanışma içinde olma ihtiyacı duymuşlardır. Sendikacılıkda, kooperatifçilikte hemen hemen aynı ihtiyaçlardan doğmuştur. Her iki hareketinde amacı serveti ekonomik ve politik gücü bünyesinde toplayanlara karşı çalışan ve dar gelirlileri çeşitli yönlerden güçlendirecek şartların sağlanmasına yönelik bir karşı güç hareketidir. Amaçların aynı olmasına karşın, amaca ulaşmak için kullanılan yöntemlerde farklılıklar vardır. Sendikaların asıl amacı üyelerini ekonomik ve sosyal yönden geliştirmek ve en üst düzeye çıkarmaktır. Kooperatif kuruluşların amacı ise dar gelirli işçilerin sendikal mücadele yoluyla elde ettikleri gelir artışlarını, fiyatların ve enflasyonun yükselmesi sebebiyle tekrar kaybetmelerini önlemektir. Böylece sendikalar çalışanları kazanma aşamasında desteklerken kooperatifler harcama aşamasında desteklemektedir. Günümüzde sendikalar ve kooperatif hareketler arasındaki işbirliğinin önemi daha çarpıcı bir şekilde görünmektedir. Sendikaların toplu pazarlıkta kazandıkları maddi çıkarlar, işçinin gerçek alım gücünü arttırmadıkça ve işçiye kazancını rasyonel bir şekilde kullanması öğretilmedikçe, sendika üyelerinin ekonomik ve sosyal durumlarında bir gelişme beklenemez. Bu iki hareketin işbirliği yapması her ikisinin de eksikliklerinin azaltılması ve problemlerine çözüm bulunmasına yol açacaktır. Kooperatifçilik hareketinde, sendikalarla işbirliği yapılmasının gerekliliği bugün tüm dünyada kabul edilen ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir görüştür. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde her iki hareketin karşılıklı yaratacağı güce İhtiyaç duyulduğu açıktır. Türkiye 'de sendika - kooperatif hareketinin karşılıklı işbirliğine büyük gereksinim duyulmasına karşılık bu ilişkiler oldukça geç olgunlaşma aşamasına girmiş ve henüz de olgunlaşmamıştır. Bir çok eksikliği olan bu işbirliğini planlama çalışmaları yapılmış ise de uygulamaya geçilememiştir. Halbuki ekonomik katkısı yanında gelir dengesizliklerini ortadan kaldırarak sosyal tabakalar arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi içinde sendikaların kooperatifleşme hareketine daha ciddi yaklaşmaları gerekmektedir.In our day, in the elimination of unfavourable economic conditions, we confront with co-operative institution's activities supported by various governmental aid and facilities as being the much effective instrument. The application of reciprocal co-operation in the field of building, production and consumption, the action of the cooperatives will bring equivalent sharing of revenue and the rise of the employee's economic level. Establishment of a committee which will determine a strategy and aim pennitting to start successful works by making short, medium and long term projects and furmshing, the optimal use of sources and strongly based reciprocal co-operation will bring great utility. Waiting the success of liaisons between the trade-unions and the cooperatives will only be a dream without existance of legal arrangements. Development of reciprocal co-operation is the future of Turkey towards the years 2000.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The low incomers, in view to pass over to the economic problems caused by industrial revolution had been felt in need of making themselves supported. In this circumstance, on basis on same need the trade-unions and the cooperatives come on stage. These institutions have finally same object as being a counterforce action providing the conditions which strengthen the low incomers' s situation against the holders of economic revenues and political force. The trade-unions and cooperative institutions use different process to reach their final common object. The main aim of the trade-unions is to develop their member's economic and social situation to a better high level. As for the cooperatives, they aim to protect the surpuls of their income obtained by means of trade-union action against the rise of the prices and inflation rate. Thus, the trade-unions support their members while they earn, whereas the cooperatives support them while they spend. Today the importance of co-operation between the cooperatives movements and same of the trade-unions is more clearly seen. The whole material profits furnished to the employees by trade-unions as the result of their collective bargaining will not be sufficient to give a developed appearence upon their economic and social situations unless their real buying power grows and they also have certain ideas concerning the rational use of their earnings. Any co-operation between the said events, will open the way to find solutions of the problems and also ehminate the deficiencies already occurred. According to a world-wide opinion, the necessity of co-operation in the area of trade-unions and cooperatives becomes a current expanding point of view. Excusively in developing countries the necessity of this power emanating from liaison of the above institutions is clear. La Turkey, not with standing the perception of great necessity of co operation between the trade-unions and the cooperatives, such liaisons with their lot of deficiencies have not reached yet the required level. No application yet has been made although the relative plarming works have already done. However, the trade-unions should seriously take the matter in consideration as it can eliminate the inequalities of the revenue among the social levels in addition to the economic addendum it brings.In our day, in the elimination of unfavourable economic conditions, we confront with co-operative institution's activities supported by various governmental aid and facilities as being the much effective instrument. The application of reciprocal co-operation in the field of building, production and consumption, the action of the cooperatives will bring equivalent sharing of revenue and the rise of the employee's economic level. Establishment of a committee which will determine a strategy and aim pennitting to start successful works by making short, medium and long term projects and furmshing, the optimal use of sources and strongly based reciprocal co-operation will bring great utility. Waiting the success of liaisons between the trade-unions and the cooperatives will only be a dream without existance of legal arrangements. Development of reciprocal co-operation is the future of Turkey towards the years 2000.