ISO 9000 serisi kalite güvence standartları ve Türk ihracatçıları açısından uluslararası rekabet gücüne etkisi
  1. Tez No: 41305
  2. Yazar: ALPER ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METE OKTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Kalite sağlama anlayışı ve kalite bilinci alanında yaşanan değişim dünyada yaşanan hızlı ve dinamik değişim süreci içerisinde kendini en fazla hissettiren olgulardan bir tanesidir. Üretim faktörlerinin sınır tanımayan ilerleyişi, gelişen teknoloji, artan iletişim olanakları ve liberalleşen ticaret, toplumsal refah düzeylerinin artması paralelinde“kalite”olgusunu daha yoğun bir şekilde gündeme getirmektedir. Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen kalite, üretim yapan birimler için rekabet gücü elde etmede ve korumada vazgeçilmez bir önkoşul ve belirleyici unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye gibi ihracata dayalı sanayileşme stratejisi benimseyen ülkelerde ihracatın geliştirilmesi sağlıklı büyümenin sağlanabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Kalite gereklilikleri, belirsizlik ve risk faktörünün daha fazla olduğu dış pazarlarda eskisinden daha fazla öngörülmekte ve ihracatta başarıyı belirleyen fiyat dışı etkenler içerisinde kalitenin konumu dominant bir hal almaktadır. Bu çalışma, kalite gerekliliklerini sağlamada sistem anlayışına dayalı sistematikler sunan ISO 9000 Standartları, Kalite Anlayışının Evrimi, Toplam Kalite ve ISO 9000 Standartları'nın İhracatta Rekabet gücüne etkilerini incelemektedir.“Kalite”adını taşıyan birinci bölümde kalitenin doğası, yapısı, bileşenleri, kalite problemlerinin kaynaklan ve kalite ile ilgili maliyetler incelenmektedir.“Kalite ' Sağlama Anlayışının Evrimi”adlı ikinci bölümde kalite isteklerinin değişmesiyle üretim ve yönetim anlayışında meydana gelen değişimler ve kalite sistem standartlarının ortaya çıkış süreci incelenmektedir. 'Toplam Kalite“ adlı üçüncü bölüm kalite yönetiminin temelini oluşturan sistem anlayışını, Toplam Kalite Yönetimi'ni, Toplam Kalite Yönetimi'nin dayanakları ve araçlarını tanıtmaktadır. ”ISO 9000 ve Rekabet“ adlı dördüncü bölümde ISO 9000 Standartlarının temel gereklilikleri incelenmekte, günümüz rekabet ortamı analiz edilmeye çalışılmakta, yapılan çeşitli araştırmaların ışığında Türkiye ve Türk firmalarının rekabet gücü ile ilgili tespitler yapılmakta ve ISO 9000 Standartlarının Türk firmalarına ihracatta rekabet gücü elde etmede sağlayabileceği avantajlar incelenmektedir. Beşinci bölümdeki anket çalışmasında Türkiye'de ISO 9000 Belgesi'ne sahip firmaların ISO 9000 Standartları, bu standartların uygulaması ve uluslararası rekabet hakkında görüşleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. ”Sonuç ve Öneriler" bölümünde ise masabaşı ve alan çalışmasında elde edilen bulgular çerçevesinde değerlendirmeler yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most intensive change taking place in the world nowadays is the change in quality assurance understanding and quality conscious. Dynamic movements of production factors across borders, technological breakthrough, communicational developments and trade liberalisation acts in parallel with higher social welfare are making quality more important concept today then ever. Quality, which becomes an integral part of our daily life, is becoming the key factor for production facilities which want to gain competitive advantages and maintain them. For countries like Türkiye which follow export oriented industrialisation strategies, improving exports is a critical factor in assuring healthy growth. Quality requirements are now more important success factors then ever in export markets in which the uncertainity and risk is higher. This project is prepared to examine the nature of quality, changes in quality assurance practices, total quality, ISO 9000 standarts and their effects on competitive power of Turkish Companies in export business. The first chapter which has a title of“Quality”examines the nature and dimensions of quality, causes of quality problems and quality related costs. The econd chapter named“Evolution of Quality Assurance”examines the evolution of quality assurance practices and ISO 9000 Series Quality System Standarts chronbgically. The third chapter named“Total Quality”examines system approach in quality assurance, total Quality Management together with the key factors and techniques. The fourth chapter examines the general requirements of ISO 9000 Standarts, analyses competitive environment, analyses competitive power of Türkiye prepared by different institutions and analyses the comtetitive advantages of ISO 9000 applications for Turkish enterprises. The fifth chapter gives the results of the survey realised» among Turkish companies who have ISO 9000 registration related in relation with the competition. In the last section named“Conclusions and Suggestions”under the light of theorical and practical results, some evaluations are made and some suggestions are put through.