Türkiye'nin çevre yönetimi ve politikasında Özel Çevre Koruma Kurumu kararlarının rolü
  1. Tez No: 41317
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
TÜRKÇE ÖZET Çevre koşullarının bozulması, günümüzde Dünyanın ortak sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle karar alıcı durumunda olan Kamu Yönetimleri, çevre sağlığının korunması ve devamını sağlamada sorumluluklarının“farkına varma”gerekliliğini duymuşlardır. Çevre korumada ilke, bulunduğumuz mekanda ve üzerinde yaşadığımız dünyada ekolojik dengeyi bozmadan faaliyetlerimizi sürdürmektir. Bu nedenle, tüm ülkeler ortak alınan kararları kendi iç hukuk düzenlemelerine göre değerlendirerek yerine getirme istekliliğini göstermek durumundadır. Başka bir ifadeyle, çevre sorumluluğunu“dayanışma yoluyla”yerine getirme gereklilik olarak görülmektedir. Ekonomik gelişme/değişime bağlı olarak yeni ihtiyaçlar ile yeni sorunlar ortaya çıkmakta ve hukuki düzenlemelere gidilmektedir. Bu düzenlemelerden birisi de“Özel Çevre Koruma Bölgeleri”olarak ekolojik değerlere sahip, bozulmamış bölgelerin daha“özel”ve“öncelikli”koruma altına alınmasına ilişkindir. Bu çalışmada,“özel Çevre Koruma Bölgeleri”nin, ülkenin diğer bölgelerinden farklı bir korumaya tabi olmadığı, turizm, endüstri faaliyetlerinin, kente göç ve hızlı nüfus artışının yarattığı olumsuz etkilerin, korumacılığın önüne geçtiği, aslında ülkenin bütününde“Çevre Korumacı”anlayışın gerçekleşmemesi halinde“özelde”de başarının sağlanamayacağı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The depravation of environmental circumstances is considered as the common problem of today's world. Therefore, the public administrations who are in the position to take the decisions felt themselves obliged to“realize”their responsibilities in providing protection for environmental health and its permanance. The principle in environmental protection is to carry on our activites without spoiling the ecological balance at the places and in the world we live. Therefore, all countries are to show willingness in evaluating the decisions commonly taken in accordance with their domectic jurisprudence and executing them. In another words, environmental responsibility is considered necessary to be performed by“mutual support”. Economical development causes new necessities and problems in connection with alteration and so legal arrangements are applied. One of this arrangements belongs to taking the untouched areas (or partly) having ecological value as“Specially Protected Area”under more“special”and“preferential”protection. In this study it's emphasized that“The Specially Protected Areas”are not subject to different protection from other areas of the country are, that the negatives effects of tourism, industrial activities, migration to city and rapidly increas of people (inhabitants) go in front of protectionism and the in case of not realizing understanding of“environmental protection”all over the country, the success“in special”won't be obtained. II