Türkiye'de çevre yönetiminde merkez-yerel yönetim ilişkisi
Relation between central-local goverenment on environmental in Turkey
  1. Tez No: 63567
  2. Yazar: YILMAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Çevre sorunları sanayi devriminden sonra özellikle gelişmiş ülkelerde tehlikeli boyutlara ulaştı. 1972 Stockholm Konferansıyla çevre, dünyanın önemli meselesi haline geldi.“Çevre Yönetimi”uygulamaları ilk olarak gelişmiş ülkelerde başladı, bunları gelişmekte olan ülkeler takip etti. Ancak uygulamada ülkeler arasında farklılıklar bulunmakta ve değişik problemler ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de“Çevre Yönetimi”nin ilk izleri Cumhuriyetten sonra halk sağlığı, çevre sağlığı gibi kavramların yasal düzenlemelerde yer alması ve Anayasalara girmesiyle oluştu. Türkiye'de çevre yönetimi merkez ve yerel yönetim kuruluşları arasında paylaştırılmıştır. Başta çevre kanunu olmak üzere çevre mevzuatı merkez ve yerel yönetim kuruluşlarına çevreyi koruma, çevre kirliliğini önleme ve çevrenin iyileştirilmesiyle ilgili görev, yetki ve sorumluluklar yüklemiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki yasal düzenlemelerle yerel yönetimlere geniş. görev, yetki ve sorumluluklar yüklenmesine rağmen zaman içinde Türk kamu yönetiminin gelişimine koşut olarak çevre yönetimi de merkeziyetçi bir yapı kazanmış bu görev ve yetkiler merkezi yönetim kuruluşlarına aktarılmıştır. Çevre ile ilgili faaliyetlerin genel koordinatörlüğünü yapan ve çevre politikasını belirleyen bir kuruluş olarak Çevre Bakanlığının kurulmasıyla çevre, merkezi düzeyde temsil edilir olmuştur. Yerel yönetim birimleri olan İl Özel idareleri, Belediyeler ve Köy yönetimleri arasından.çevresel görevleriyle ön plana çıkan ve daha çok sorumluluk taşıyan Belediyelerdir. Ancak belediyeler de bu görevlerini etkin bir şekilde yürütecek mali ve teknik imkanlardan yoksundur. Yönetimler ve çevre kuramları arasında gerekli eşgüdüm sağlanamadığı gibi çevre mevzuatının da çelişkiler ve boşluklar içerdiği görülmektedir. Etkin bir çevre yönetimi için Merkez- Yerel Yönetim ilişkisinin boyutları ve sınırları net olarak ortaya konulmalıdır.“Global düşün, yerel uygula”prensibinin oldukça kabul gördüğü dünyamızda, halkın yerel ve ortak gereksinimlerini gidermekle yükümlü demokratik ve özerk yerel yönetim kuruluşlarının çevre yönetiminde göz ardı edilmesi düşünülemez. Zaten çevre sorunlarının niteliği de yerel yönetimleri öncelikli kılmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
Environmental problems especially in developed countries has reached the dangerous point after industrial revolution. With the Stockholm convention in 1972, the environment had been became an important common subject for all world countries. The first application of environmental management has been begun in developed countries and the developing countries have followed these. But in implementation, these applications show differences country to country and several problems come on the scene. The first seemed after republic, and public healthy, environment healthy entered into constitution and legal arrangement have been taken into consideration. Environmental management in Turkey has been shared between the institutions of central and local government. Especially environmental low and then subject mattes of environment had given the institutions of local and central government some functions, authorities and responsibilities of environmental protection, improvement, preventing environmental pollution. At the beginnings of republic, large functions, authorities and responsibilities had been given the local governments with, legal organisations but since Turkish Public administration. Government has developed, environmental management has also reached a centric formation and then these functions and authorities have been delivered the institutions of central government. Ministry of environment doing, general co-ordination of environmental activities and determining politics of environment has been established and environmental problem has been takes up on centric level. The administration of a province (İl Özel İdareleri), municipalities and governments of village are units of local government but municipalities of these units important more thank others. But unfortunately they don't have enough finance technical equipment do their duties. There isn't a co-ordination between the governments and the institutions on environment, besides there are some contradictions on environmental matters. For an active environmental administration, the affairs between local and central government must make clear. The idea,“Global thinking”and“iocal do”is largely accepted by many people in our world and so the institutions of democratic and autonomous local government are very important for public- because they provide local and common necessities of them. This is why the quality of environmental problems shows the importance of local government. Vli