Yeni finansman tekniklerinden factoring ve swapın Türkiye uygulamasında karşılaştırılması
  1. Tez No: 41323
  2. Yazar: SEZGİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA KARDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız, yeni finansman tekniklerinden Factoring ve Swapin birbirlerine alternatif olup olmadıklarını, alternatif iseler hangi tekniğin üstün olduğunu belirlemektir. Finansman teknikleri karşılaştırılmadan önce bu teknikler ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Seçilen bir örnek işletme üzerinde, bazı koşullar altında bu iki teknik karşılaştırılmış ve tekniklerin uygulanmasından önce ve sonra işletmenin verileri finansal analize tabi tutularak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Finansal analiz sırasında Yüzde Yöntemiyle Analiz ve Oran Analizi Teknikleri kullanılmış, ayrıca işletmenin aylar itibarı ile düzenlenen bilanço ve gelir tabloları derinlemesine incelenmiştir. İşletmenin üst düzey yöneticileri ile yapılan görüşmeler de, kullanılan tekniklerin ve yapılan incelemelerin sonuçlarının yorumlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Yapılan karşılaştırma sonunda, Factoring ve Swap finansman tekniklerinin ele alınan koşullar dahilinde birbirlerine alternatif oldukları belirlenmiş, farklı açılardan birbirlerine üstünlüklerinin olduğu saptanmıştır. Ele alınan koşullar dahilinde Factoring işlemi, işletmenin karlılığı üzerinde Swap işlemine oranla daha olumlu etki yaratmış, Likidite durumu açısından bakıldığında Swap işleminin daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Yapılan karşılaştırma için sadece bir örnek ile yetinilmek zorunda kalınması, söz edilen tekniklerin farklı koşullarda birbirlerine alternatif olup olmadığı konusunda inceleme yapmamızı engellemiştir. Ülkemizde aylar itibarı ile bir işletmenin finansal tablolarının, söz ettiğimiz karşılaştırma amacıyla elde edilmesinin zorluğu, bu eksikliğin temel nedenidir. Gerekli verilerin elde edilebilmesi ve incelemenin yapılabilmesi durumunda çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarılabilecektir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our aim in this study is determining whether factoring and swap are alternatives one another, if so is determining which technique is superior. These techniques were tried to be explained in detail before the financial techniques were compared. These two techniques have been compared under some conditions on a selected sample firm and before and after the techniques were applied have been tried to reach the goal by financial analysing of the data of the firm. During the financial analysis, the techniques of analysis with the Method of Percent and Ratio Analysis have been used, in addition the arranged balance sheet and income tables have been examined carefully. The negotiations with the top managers of the firm have contributed in a great deal in commentting of the used techniques and the results of the studies carried out. At the end of the comparison, the techniques of Factoring and Swap have beeen determined that they have been alternatives one another within the conditions taken in hand and it has been fixed that they have superiority one another from different perspectives. Within the conditions taken in hand, Factoring procedure has created more positive effect on the profitability of the firm and it has been observed that the Swap procedure has given better results from the point of view of liquidity. Since we had to limit ourself with one sample in the comparison which was made, it has prevented us to study whether the mantioned techniques are alternatives one another under different conditions. The principal reason of this is the difficulty of getting the financial tables of the firm in view of months. On condition that the necessary data to be taken and of the study to be applied, it is possible to bring out more accurate results. IV