Lineer olmayan oluşum denklemlerinin n -soliton çözümleri
Nonlinear evolution equations of n-soliton solutions
  1. Tez No: 292526
  2. Yazar: ESİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Lineer olmayan denklemler fizik, kimya, biyoloji gibi birçok alanda kullanılan denklemlerdir. Uygulamalı matematik, bu denklemlerin çözümleri ve yeni çözüm yolları geliştirmekle ilgilenir. Bu çalışmada da lineer olmayan diferensiyel denklemlerin tam çözüm yollarından üstel fonksiyon yöntemi ele alınıp bu yöntemin farklı diferansiyel denklemlere uygulamaları yapılmıştır. Daha sonra üstel fonksiyon yöntemi yardımıyla lineer olmayan kısmi diferensiyel denklemlerin -soliton, -soliton, -soliton ve bunu daha da geliştirerek -soliton çözümleri bulunmuştur. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde kısmi türevli diferansiyel denklemlere ve fark denklemlerine ilişkin bazı tanım ve kavramlar verilmiştir.İkinci bölümde ise üstel fonksiyon yöntemi verilerek farklı KdV denklemlerine uygulamaları yapılmıştır. Daha sonra -soliton çözümler için üstel fonksiyon yöntemi tanımlanarak bu yöntem ile KdV denkleminin -soliton, -soliton, -soliton ve -soliton çözümleri bulunmuştur.Üçüncü bölümde ilk olarak lineer olmayan diferensiyel fark denklemleri için üstel fonksiyon yöntemi tanımlanarak lineer olmayan diferensiyel fark denklemlerinin 1-soliton çözümleri bulunmuştur. Daha sonra ise bu denklemlerin üstel fonksiyon yöntemiyle -soliton çözümleri elde edilmiştir.Son bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear equations are equations that can be used many areas such as chemistry, physics and biology. Application mathematics is interested in with exact solution of this equations and improving new solution methods. In this study, solutions of exponential functions method that are nonlinear equations and application of this methods to other equations are done. In addition, 1-soluton, 2-soliton, 3-soliton and N soliton solutions of nonlinear partical differential equations is obtained using exponential functional method. This thesis is in four parts.First of all, some basic concepts and definitions of partial derivative equations and difference equation at the first part.Next, exponential functional method is given and applied to different KdV equations at the second part. Then, exponential functional method is defined to construct N-soliton solutions and 1-soliton, 2-soliton, 3-soliton and N-soliton solutions of KdV equations are obtained using this method.Third part consists of definitions of exponential functional method to construct nonlinear different differential equations and 1-soliton solutions of nonlineer differential different equations. Moreover, N-soliton solutions of these equations are obtained with exponential functional method.At the last part results obtained from the study and suggestions are given.