Küme dizilerinde asimptotik denklik üzerine
On asymptotically equivalence in sequences of sets
- Tez No: 413285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılarak konunun tarihi gelişimi ve genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamızın daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan temel kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, küme dizileri için Wijsman anlamında asimptotik denklik kavramları tanıtılıp bunlar arasındaki ilişkiler gösterilmiştir. Dördüncü bölümde; I ideali kullanılarak, küme dizileri için Wijsman asimptotik I-denklik, Wijsman asimptotik I-Cesaro denklik, Wijsman asimptotik I-istatistiksel denklik ve Wijsman asimptotik I_λ-istatistiksel denklik kavramları, bunların kendine özgü özellikleri ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four main parts. The first part is devoted to the introduction part that contains of the historical development of the subject and a general literature about it. In the second part, the basic concepts necessary for our work are given. In the third part, the concept of asymptotically equivalence of sequences of sets in Wijsman sense is introduced and the relationships between them are given. In the fourth part, by using the I ideal for sequences of sets, Wijsman asymptotic 𝐼-equivalence, Wijsman asymptotically 𝐼-Cesaro equivalence, Wijsman asymptotically I-statistical equivalence and Wijsman asymptotically I_λ-statistical equivalence concepts, their distinctive properties and relationships between these concepts are given.