Kümeler dizisinin kaba yakınsaklığı
Rough convergence of a sequence of sets
  1. Tez No: 470751
  2. Yazar: ÖZNUR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma kümeler dizisinin kaba yakınsaklığı üzerinedir. İlk olarak, konunun literatürdeki yerinden bahsedilerek çalışmanın amacı açıklanmıştır. Küme yakınsaklığı ve kaba yakınsaklık teorilerindeki bazı tanım ve sonuçlara yer verilmiştir. Aynı zamanda, küme dizileri için verilen yakınsaklık çeşitleri arasındaki kapsama bağıntıları gösterilmiştir. Wijsman ve Hausdorff yakınsaklık teorilerine kaba yakınsaklık teorisi uygulanarak yeni yakınsaklık çeşitleri tanımlanmıştır. Bu yakınsaklıklar ile ilgili bazı temel sonuçlara yer verilmiştir. Kaba Wijsman yakınsaklık için sınırlılık kriteri araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, kaba Hausdorff yakınsaklığın özel bir hali olan aralık sayısı dizilerinin kaba yakınsaklığı teorisi incelenmiştir. Kaba Wijsman yakınsaklık ile kaba asimptotik koni kavramları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Son olarak, asimptotik koni teorisinin temelini oluşturan ışın dizileri ve bu dizilerin kaba yakınsaklığı kavramından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is on the rough convergence of a sequence of sets. Firstly, the importance of the topic in the literature is emphasized and the goal of the work is given. Some definitions and results related to the theories of set convergence and rough convergence are given. The inclusion relations between different types of convergence for a given sequence of sets are proved. New types of convergence are introduced by applying the rough convergence theory to the theories of Wijsman convergence and Hausdorff convergence. Some basic results are given related to these new types of convergence. The boundedness criteria is explored for the rough Wijsman convergence. In addition, the theory of rough convergence of a sequence of interval numbers, which is a special case of rough Hausdorff convergence is examined. The relations between rough Wijsman convergence and rough asymptotic cones are investigated. Finally, a sequence of rays which is the origin of the concept of asymptotic cone and its rough convergence is mentioned.