Elektron etkisi ile metan molekülünün düzlemsel geometride iyonlaşma tesir kesitlerinin ölçülmesi
Measurements of the ionization cross section with electron impact of methane molecule on coplanar geometry
- Tez No: 413291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, elektron etkisi ile metan molekülünün düzlemsel geometride iyonlaşma tesir kesiti ölçümleri alınmıştır. Metan molekülünün 50-100-150 eV enerjili elektron demeti ile etkileşmesi sonucu açığa çıkan düşük enerjili (5-50eV) koparılan elektronların enerjilerinde açıya bağlı olarak ikili diferansiyel tesir kesiti (DDCS) ölçümleri yapılmıştır. Elektron molekül çarpışma deneylerinde, belirli enerjideki elektron demeti hedef gaz molekülleri ile çarpıştırılmakta ve çarpışma sonucu ortaya çıkan parçacıklar açı ve enerjilerine göre dedekte edilip kaydedilmektedir. Saçılma olayının anlaşılması, etkileşme potansiyelinin ve parçacıkların dalga fonksiyonlarının doğru ifade edilmesiyle gerçekleşir. Çarpışma olayında oluşan çok parçacıklı sistemin anlaşılması, iyonlaşma dinamikleri ve hedefin yapısı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Elektron saçılma deneyleriyle temel düzeyde elde edilen veriler doğada gözlemlenen olayları anlamamızı sağlamaktadır. Ölçümler, Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektron Çarpışma Laboratuvarında (e-COL) bulunan elektron spektrometresi kullanılarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the ionization cross section measurements of the methane molecules with electron impact were taken at coplanar geometry. It was done the differential cross sections (DDCS) measurements of methane molecules depending on the angular distrubitons of outgoing electrons for (5-50 eV) detection energies which is reveal from activating the methan molecules with the electron molecules 50-100-150 eV energies. In electron-molecule collision experiments, an electron beam with a specified energy collides with target gas molecules and the outgoing particles after the reaction are detected depending on their angles and energies. Correct expression of interection potential and particle wave functions provides to understand scattering event. Understanding the multiple particle system give imortant information on the ionization dynamics and the structure of the target. The basic knowledge taken from electron scattering experiments will help us to better understand the event in nature. The experiments in this work are taken on the electron spectrometer at Afyon Kocatepe University, e-COL Laboratory.