IQF (bireysel hızlı dondurulmuş) ve ev tipi derin dondurulmuş (-18 ̊c) üç farklı taze yeşil fasulye çeşitinin bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study about determinationof quality characteristics of three types of fresh green beans by IGF (individually quick frozen) and household frozen (-18 ̊c)
  1. Tez No: 413292
  2. Yazar: GİZEM ÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar ilinde yetiştirilen derin dondurulmuş ve IQF (Individually Quick Frozen ) tekniğiyle dondurulmuş 3 farklı çeşit taze fasulyenin 9 aylık depolama sürecinde meydana gelen değişimler incelenmiştir.“Kuru Madde”,“Kül”,“Yağ”,“Protein”,“pH”,“Renk Değişimi”,“Tekstür”ve“Toplam Mezofilik Aerobik Bakteri Sayımı”parametreleri depolama süresince IQF ve derin dondurma tekniğinin karşılaştırılması amacıyla araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda; her bir analiz için fasulye çeşiti, depolama süreci ve dondurma tipine göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Kuru madde içeriği % 8,46-10,30 arasında, kül miktarı % 0,65-0,72 arasında, yağ miktarı %1' in altında, protein miktarı % 1-3 arasında, pH 5,84-6,22 arasında bulunmuştur. Renk değişimi her iki dondurma tipinde benzer bulunurken depolama sürecinde az da olsa fark olduğu sonucu elde edilmiştir. Tekstürel özellikleri her iki dondurma türü için de benzer bulunmuştur. Toplam mezofilik aerobik bakteri miktarında depolamayla birlikte düşüş tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was examined the changes occuring in the nine month storage period of the three different types of green beans which were grown in Afyonkarahisar. The green beans have been frozen by IQF and deep freezing techniques.“Dry matter”,“ash”,“fat”,“protein”,“pH”,“color changes”,“texture”and“total mezofolic aerobic bacteria counts”parameters were studied to compare IQF and deep freezing techniques during the storage periods. As a result of conducted studies, it has been done to compare as type of the beans, storage period and the type of freezing. Dry matter content between 8,46-10,30%, the amount of ashes between 0,65-0,72, the amount of fat under the 1%, the amount of the protein between 1-3 %, the amount of Ph between 5,84-6,22% were found. Color changes were found similar to both freezing type. Besides, in storage periods there was a little difference in color changes. Texture specisifications were found similar to both freezing type. The total mezafolic aerobic bacteria counts were decreased in storage periods.