1991 sonrasında Özbekistan yönetim sistemi ve yerel yönetim yapılanması (Türkiye ile karşılaştırmalı inceleme)
A Structural comparision of local goverments in Uzbekistan and Turkey 1991-1995
- Tez No: 41334
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ZERRİN TOPRAK (KARAMAN)
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Oz Bu çalışmada Özbekistan ve Türkiye Cumhuriyetlerindeki yerel yönetim yapılanması mukayeseli incelenmiştir, Türkiye'de Anayasanın kabul ettiği yerel yönetim birimleri; il özel idareleri, belediyeler ve köylerdir. Özbekistan'da ise modern anlamda yerel yönetim yapılanması henüz gerçekleşmemiştir. Güçlü bir merkeziyetçilik bulunmaktadır. Özerklik, yerel yönetimlerin siyasi bir kurum olarak, yapı ve işleyiş itibariyle sahip olmaları gerekir bir niteliktir. Ancak Türkiye'deki yerel yönetimlerin özerkliği de tartışmalı bir yapıya sahiptir. Çoğulcu demokrasilerde yerel özerklik anayasada garanti altına alınmıştır. Bununla beraber, yerel yönetimlerin özerkliği sınırsız değildir. Türkiye'deki yerel yönetimlerin etki ve verimli olabilmeleri için özerk bir statüye kavuşturulması gerekmektedir. Bunun içinde sistemde köklü bir değişikliğe ihtiyaç vardır. Özbekistan' ın yapısı gereği bir geçiş dönemi gereklilik olarak görülmekte beraber, aşamalı bir şekilde demokratik - yerel yapılanmaya gidilmesi halkta kurumlarım sahip çıkmayı güçlendirerek kalkınmayı da hızlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study compares the organizations of Uzbek and Turkish local governments. According to the constitution, Municipalities, provincial administrations and village administrations form local goverments in Turkey. în Uzbekistan, the government is extremely centralized and local goverments have not developed yet in the sense of modern government. The most important aspect of any local government is the degree of autonomy it prossess. İn democracies, local autonomy is granted by the constitution. However, there are always some constrains to local autonomy varying from country to country. ît is argued that Turkish local governments lack of autonomy at the desired level, and need reorganization and move autonomy. For Uzbekistan, the transition period must lead to the development of goverments. This will streughten people's perveption of democracy.