Grid tipi veriler üzerinde kullanıcı tanımlı işlem yapabilen dinamik bir modül tasarımı
A user-defined dynamic module design capable of process on the grid type of data
  1. Tez No: 413340
  2. Yazar: RECEP KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHA ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma için alanın merkez koordinatları enlem 42.00 derece, boylam 19.00 derece olacak şekilde seçilmiş ve RegCM4.0 modeli ECMWF in 1,5 derecelik ERAİNTERİM verisiyle oluşturulmuş başlangıç ve sınır koşullarıyla 50 km çözünürlüğünde 23 sigma seviyesinde aerosol ve toz etkisinin hesaba katılmadığı koşullarda çalıştırılmıştır. Model parametre seçiminde okyanus akısında BATS paketi, Konvektif yağış paketinde ise Grell AS74 paketi seçilmiştir. Model 01.01.1989-31.12.2007 dönemi için çalıştırılarak yer seviyesi ve belirli (23 seviye) atmosfer seviyeleri için 2 ve 3 boyutlu meteorolojik ve hidrolojik model çıktıları elde edilmiştir. Elde edilen çıktılar kullanıcı isteğine bağlı olarak seçebileceği istatiksel yöntemlerin kullanılmasını sağlayacak sistem için gerekli girdi verisini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
For this study, the area, whose central coordinates of latitude is 42.00° and longitude 19.00°, is chosen, and the model of RegCM4.0 was run in the conditions in which the effect of the aerosol and dust on the resolution of 50 km at the level of 23 sigma, as well as beginning and border conditions formed with the data of 1,5° ERAINTERIM of ECMWF, were ignored. In the selection of the model parameter, the package of BATS for the ocean flow and the package of Grell AS74 for the package of convective rain were taken. The model has gotten 2 and 3 dimension meteorological and hydrological model outputs for particular (23 levels) atmosphere layer and level ground run for the period of 01.01.1989 and 31.12.2007. Those outputs have formed the data of input for the system which supplies access to statistical methods depending on user preferences.