Tam zamanında üretim sistemlerinde satınalma işlevi ve hastane yönetiminde uygulanması
Just in time purchasing and an application in hospital materials management
- Tez No: 41338
- Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Tam Zamanında Üretim yaklaşımı işletmelerin rekabet güçlerini arttırmada önemli yeri olan etkin stok yönetim yöntemlerinden biridir. Paranın kaynak maliyetinin çok yüksek olduğu günümüz ekonomik koşullarında işletmeler, pazarda varlıklarım sürdürebilmek için stok yatırımlarını en az miktarda tutmalıdırlar. Tam Zamanında Üretim yaklaşımı materyallerin gereksinim duyulduğu anda gereksinim miktarı kadar üretilmesi veya satınahnması ilkesine dayanır. Tam Zamanınında Üretim sistemlerinn uygulanmasında satmalına işlevi önemli rol oynar. Materyellerin tedarik sıklığının belirlenmesi, tedarik planlarının hazırlanması, tedarikçilerle uzun vadeli stratejik ilişkilerin geliştirilmesi Tam Zamanında Üretim sisteminin önemli öğeleridir ve satınalma fonksiyonunun sorumluluk alanını oluşturur. Saünalma işlevi özellikle özellikle hizmet işletmelerinin Tam Zamanında Üretim yaklaşımım uygulamalarında stratejik önem kazanır. Hizmet sistemlerinde girdilerin somut bir çıktıya dönüştüğü süreç serisi sözkonusu değildir. Üretim sisteminin en önemli öğesi materyal yönetimi faaliyetleridir. Kıt kaynaklarla faaliyetlerini sürdürmeye çalışan hastanelerde yüksek miktarlı stok politikalarının uygulandığı gözlenmektedir, özellikle Amerika Birleşik Devletleri' nde profesyonel hastane işletmeciliğinde Tam Zamanında Saünalma yaklaşımı yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu çalışmada“Stoksuz Saünalma”olarak da literatürde geçen Tam Zamanında Saünalma yaklaşımının ilkeleri açıklanmış ve Ege Üniversitesi Hastanesi için bir uygulama önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
JUSTIN TIME PURCHASING AND AN APPLICATION IN HOSPITAL MATERIALS MANAGEMENT ABSTRACT Just In Time is one of the most efficient methods for companies to enhance their competetive advantages. In order for companies to survive under today's economic conditions, where the cost of capital is so very high, the amount of capital invested in inventory should be minimized. Just In Time is based on the main principle of the timely procurement of materials in exactly required quantities. Purchasing is one of the main factors playing an important role in succesful Just m Time implementations. Determination of delivery frequency, maintenance of accurate delivery plans and strategic supplier partnerships are the significant elements of a JIT system, and they are assigned as purchasing functions. Purchasing function gains special significance in the implementation of JIT principles in service systems. In service systems materials management is a key function, under which lies various potential areas of cost saving. In Turkey most of the hospitals operate under high-stock-level policies despite scarce resources whereas a new concept of stockless-purchasing is introduced to professional hospital management terminology in the United States of America. The main concern of this study is to explain the main principles of JIT Purchasing and benefits gained from the approach in hospital materials management applications.