Nafazolin hidroklorür'ün elektrokimyasal davranışı ve adsorptif sıyırma yöntemiyle tayini
Electrochemical behavior of naphazoline hydrochloride and determination by adsorptive stripping method
  1. Tez No: 413395
  2. Yazar: TUĞÇE ÇETİNKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada simpatomimetik etken madde olarak damar daraltıcı etki yaratması sebebiyle, göz ve burun damlalarında sıkça kullanılan nafazolin hidroklorürün (NFZ-HCl) elektrokimyasal davranışı, sade karbon pasta elektrot (KPE) ve Alüminyum oksit nanopartiküllü karbon pasta elektrot (Al2O3-NP-KPE) yüzeyinde, Britton-Robinson (BR) tamponunda dönüşümlü voltametri (DV) ve kare dalga voltametrisi (KDV) yöntemleri ile incelendi. NFZ-HCl'ün adsorpsiyon özellikleri incelenerek yükseltgenme reaksiyonunda aktarılan elektron sayısı hesaplandı. Ayrıca NFZ-HCl'ün serum örneklerinde tayini için kare dalga anodik adsorptif sıyırma voltametri (KDAAdSV) yöntemi geliştirildi. Bu yöntem ile elde edilen pik akımı-derişim grafiklerinden doğrusal çalışma aralığı 1,0×10-8 molL-1-3,0×10-5 molL-1olarak belirlendi. Yapılan kalibrasyon çalışmalarının analitik parametreleri en küçük kareler yöntemi ile değerlendirildi. Gözlenebilme sınırı ve alt tayin sınırı değerleri sırasıyla 2,6×10-9 molL-1 ve 8,63×10-9 molL-1 olarak belirlendi. Geliştirilen yöntemin validasyonu yapıldı. Bu yöntem serum ortamında bulunan NFZ-HCl tayini için kullanıldığında; güvenilir, tekrarlanabilir, yüksek doğruluk ve kesinliğe sahip sonuçlar elde edildi. Geliştirilen yöntemin uygulama sonuçları ve validasyon parametreleri söz konusu ilaç etken maddesi için literatürde önerilen standart yöntemlerin sonuçları ve parametreleri ile istatistiksel olarak karşılaştırıldığında sonuçlar arasında %95 güven seviyesinde anlamlı bir fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behavior of naphazoline hydrocholoride (NPZ-HCl), which is frequently used in eye and nose drops as sympathomimetic agent due to the impact of the vasoconstrictor was investigated on bare carbon pasta electrode (CPE) and aluminum oxide nanoparticles modified carbon paste electrode (Al2O3-NP-CPE) in Britton-Robinson buffer (BR) by cyclic voltammetry (CV) and square wave voltammetry (SWV). Adsorption properties of NPZ-HCl were investigated and number of electron transferred in the oxidation of NPZ-HCl was determined. Furthermore, square-wave anodic adsorptive stripping voltammetric (SWAAdSV) method was developed to its direct determination in human serum samples. Linear working concentration range for this method was evaluated as 1.0×10-8 molL-1-3.0×10-5 molL-1. Limit of detection and limit of quantitation were calculated from analytical parameters of calibration studies by using least squared method. Limit of detection and limit of quantitation values calculeted as 2.6×10-9 molL-1 ve 8.63×10-9 molL-1, respectively. Validation of method was also performed. Results of applications of developed method to human blood serum samples were found to have high accuracy and precision, reproducible and high confidence. These results were also compared with those of standart methods proposed for determination of NPZ-HCl and results were found to be insignificant at 95% confidence level.